Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 9. 3. 2014
MISTR SVĚTA V BĚHU NA 400M

Maslák boří mýty, ale zůstává nohama na zemi: Hvězda nejsem, tvrdí

Maslák
Zdroj: isifa.com

Sprinter Pavel Maslák boří mýty a zavedené zvyky. Postavou nevysoký a subtilní muž z Havířova nemá slitování s nikým, časy desítky let nepřekonatelné maže snadno z české historie.

Ve třiadvaceti letech se vymyká standardizovanému typu atleta bílé pleti hlavně myšlením, nervozita je pojem, který mu nic neříká. Obavy ze soupeřů? To není jeho styl. I proto je halový mistrem světa v běhu na 400 metrů.
 

Na šampionátu v Sopotech až před finálovým během poprvé lehce znervózněl. Ale jen na chvíli. Začal přemýšlet. "Nad tím, co budu dělat, až vyhraju," řekl. "Jeho hlava je na takové výkony ideální," prohlásil jeho kouč Dalibor Kupka. "Je to mimozemšťan, je jedinečný, nikdy si nic nepřipouští," přidal se kondiční kouč Roman Gomola. Výsledek? Za jediný rok vylepšený český halový rekord Karla Koláře bez tří setin o sekundu. Ten rekord, o který se čeští čtyřstovkaři marně pokoušeli 34 let...
 

Maslák byl hyperaktivní dítě, ve škole zlobil, tak ho dali na sport. V páté třídě. Začal hned s atletikou, byť jeho otec, nyní operátor výtahů v havířovském dole, byl basketbalistou a maminka, která pracuje jako řidič jeřábu, dělala gymnastiku. Pavel Maslák vystudoval v Havířově stavební průmyslovku. "A to byl také jediný velký stres, který jsem měl. Maturita. Ale zvládl jsem to," vzpomínal v Sopotech s úsměvem.
 

Ujal se ho učitel Daniel Gwozdz. Už on poznal, jaký má v rukách talent. Maslákova touha vyhrávat neunikla Kupkovi v Dukle Praha, kam atlet přišel na podzim roku 2010. Jako sprinter. Když přijel na juniorské ME v roce 2009 a byl pátý na dvoustovce, uvědomil si, že může být dobrý. O dva roky později se postavil na stejné trati Usainu Boltovi v rozběhu na MS. "To jsem už věděl, že můžu bojovat ve sprintu s černochy," prohlásil Maslák.
 

Sprinteři tmavé pleti mají lepší fyziologické předpoklady než běloši, říkává se. Maslák, jediný běloch v sopotském finále, to popírá. "Jeho rychlost od přírody je velkou výhodou. Neuvěřitelně rychle tu čtyřstovku rozběhne," řekl Kupka. A pak u Máslaka funguje ještě jeden aspekt. Jeho organismus nevídaně rychle odbourává kyselinu mléčnou, která způsobuje únavu svalů. Dokonce už za běhu. "To nemá vysvětlení, měli by ho dát na výzkum," zní z úst lékařů.
 

Maslák nic neřeší, v hlavě má čisto. Mnozí namítají, že by měl vylepšit třeba jídelníček. "Ale tělo si řekne, každý stroj se občas potřebuje promazat," mávl rukou sprinter. Když zrovna netrénuje, lehne si, ale spíš hraje počítačové hry, nebo se dívá na film. V Sopotech si mezi běhy vybral komiksovou komedii Kick Ass II. Nakopat zadek. To přesně udělal se soupeři ve finále.
 

Klíč je k tomu prý snadný. "Makat, makat, makat," říká Maslák. "Nic jiného v tom není. A věřit si," doplnil. Občas se mu ale také na trénink nechce. "Nejhorší je, když mám jít sám, musím se hodně přemlouvat. Ale pak to stojí za to," podotkl.
 

Maslák je takový flegmatik, že si ani neuvědomil, co dokázal. V Sopotech sice chybělo šest loňských finalistů z MS, ale jeho vítězný čas 45,24 sekundy je hvězdný. "Jen se mi to sešlo, nejsem hvězda," prohlásil. "Mám ještě v hodně věcech rezervy. Jídlo, denní režim, hrát na kompu taky není žádná sláva. Ale mě to baví, chci žít život naplno," nedělal si starosti.
 

Od mala na sebe chtěl upozorňovat. Věnoval se brazilskému bojovému umění capoeira, které v sobě snoubí tanec s akrobatickými prvky a hudbou, zkoušel i parkour, akrobatické překonávání překážek na ulici s prvky gymnastiky. Nechal toho, mohl by se zranit. Tak si stříhal hlavu, barvil vlasy, když přišel do Prahy, koupil si známé rukávky. Pak si přes celá záda nechal vytetovat draka, má ho i na krku. "Draci se mi líbí," řekl.

ČTK