předolympijský seriál

Nejzajímavější momenty olympiád: Závodník na stole, běžec v autě

V následujících dnech vám přineseme největší kuriozity z letních olympiád. Dnes přicházíme s prvními dvaceti a stojí to opravdu za to.

1) LONDÝN 1908
Kanaďan Tom Longboat vedl v maratonském běhu, avšak po 32 kilometrech zkolaboval z horka. Vedení se ujal jihoafrický vězeňský dozorce Charles Hefferon, kterému dal někdo dva kilometry před cílem oslavnou sklenku šampaňského. Bublinky mu neudělaly dobře a běžec se pozvracel.

Předběhl jej italský pekař Dorando Pietri, který doběhl na stadion zcela zmaten a vydal se špatným směrem. Poté, co jej organizátoři poslali správnou cestou k cíli, začal kolabovat a po pátém pádu jej přes cílovou čáru přenesli. To však nemohlo být uznáno a běžec byl diskvalifikován. Vítězem se nakonec stal Američan John Hayes.

2) HELSINKY 1952
Vítězství Lucemburčana Josyho Barthela v běhu na 1500 metrů bylo natolik neočekávané, že orchestr na stadionu musel improvizovat hymnu malé země, kterou neměl naučenou. Sportovec se nad výsledkem rozplakal s tváří v dlaních.

3) LONDÝN 1908
Americký běžec na 400 metrů John Carpenter zablokoval dráhu svému britskému soupeři Wyndhamu Halswellovi. To bylo tehdy v USA povoleno, avšak v Británii zakázáno. Organizátoři Carpentera diskvalifikovali a další dva Američané proto opakovaný běh bojkotovali. Halswell si nakonec doběhl pro zlato osamocen.

4) AMSTERDAM 1928
Australský veslař Henry Pearce ve čtvrtfinálovém závodu zastavil, aby propustil kachní rodinku. Přesto vyhrál a nakonec získal zlato.

5) SAINT LOUIS 1904
Američan Fred Lorz přišel o své vítězství v maratonu poté, co vyšlo najevo, že většinu cesty ujel autem.

6) STOCKHOLM 1912
Zakladatel moderních olympijských her baron Pierre de Coubertin zavedl ve Stockholmu soutěž v literatuře a sám v ní vyhrál zlato.

7) BERLÍN 1936
Maďarský střelec Karoly Takacs se nemohl účastnit závodu, protože neměl důstojnickou hodnost. Poté mu při vojenském cvičení vybuchl granát v pravé ruce. Naučil se střílet levou a po zrušení zákazu vyhrál dvě olympijská zlata v letech 1948 a 1952.

8) LONDÝN 2012
Centrum pro vodní sporty má tvar mořské ryby trnuchy, kterou Francis Day popsal v knize Ryby Velké Británie a Irska z roku 1884 jako "odpornou a protivnou".

9) PAŘÍŽ 1924
Oscarový film Chariots Of Fire (Ohnivé vozy) z roku 1981 pojednává o tom, že britský sprinter Eric Liddell přijel na olympiádu a zjistil, že musí běžet v neděli, což odmítl. Ve skutečnosti to věděl již před odletem a odstoupil ze závodu.

10) PAŘÍŽ 1924, AMSTERDAM 1928
Američan Johnny Weismuller vyhrál všechny plavecké závody. Poté si zahrál Tarzana ve filmu a jeho šílený křik, který si kvůli své roli nacvičil, jej zachránil před únosem na Kubě v roce 1958.

11) STOCKHOLM 1912, ANTVERPY 1920, PAŘÍŽ 1924
Medailový plavec ze tří olympiád Duke Paoa Kahanamoku z Havaje byl přezdíván "lidská ryba". Později se objevil ve 28 hollywoodských filmech.

12) PAŘÍŽ 1900
Střelci na letící cíl stříleli na živé holuby. Zabili jich více než 300. Vítěz soutěže Leon de Lunden z Belgie jich měl na svědomí 21.

13) LOS ANGELES 1932
Překážkový dostih byl o jedno kolo měřící 7,5 kilometru delší kvůli tomu, že se rozhodčí přepočítal.

14) STOCKHOLM 1912
Rus Martin Klein byl po jedenáctihodinovém semifinále v řeckořímském zápase s Finem Alfredem Asikainenem natolik vyčerpaný, že finále nemohl dokončit.

15) PAŘÍŽ 1924
Američan Robert LeGendre vytvořil světový rekord ve skoku do dálky. Soutěžil však v pětiboji, v němž skončil třetí. Zlato za daleký skok si odnesl jiný sportovec s kratším pokusem.

16) LONDÝN 1948
Atletické závody byly kvůli špatnému počasí odloženy a končily až po setmění za světel okolostojících automobilů.

17) BARCELONA 1992
Organizátoři začali na této olympiádě rozdávat sportovcům kondomy. V roce 2000 v Sydney jich použili všech 70 000 a o čtyři roky později jich proto dostali dvojnásobek. V Pekingu organizátoři rozdali 100 000 prezervativů a na londýnské hry jich je připraveno 150 000.

18) HELSINKY 1952
Na žádost Sovětského svazu byly zřízeny tři olympijské vesnice. Pro muže, pro ženy a pro sportovce ze zemí za železnou oponou.

19) LONDÝN 1908
Čestné kolečko oběhl maratonský vítěz John Hayes ze Spojených států nesen na stole.

20) ATHÉNY 1896
Trojskokana Jamese Connollyho nepustili na olympiádu z Harvardské univerzity, kde studoval. Ze školy kvůli tomu odešel a po vítězství odmítl čestný titul, který mu nabízela.