Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 12.11. 2009 18:16

Kreuziger deklasoval soupeře v anketě Král cyklistiky

Vítězem 45. ročníku ankety Král cyklistiky o nejlepšího českého jezdce za rok 2009 se potřetí stal Roman Kreuziger.

Kreuziger přesvědčivě anketu ovládl, přestože jeho jménu nefiguruje v dlouhém seznamu českých cyklistů, kteří vybojovali medaile na mistrovství světa či Evropy. Jezdec italské stáje Liquigas je však jasnou tuzemskou jedničkou mezi profesionály.


Kreuziger zabodoval v anketě hlavní díky Tour de France


Především uspěl na největším a nejslavnějším etapovém závodu Tour de France, kde vylepšil o čtyři pozice vylepšil loňské umístění a skončil devátý.


Právě díky životnímu úspěchu na Tour považuje letošní celkově už třetí triumf v anketě Král cyklistiky po letech 2004 a 2008 za ten nejcennější. Uvědomuje si hlavně, že bezpečně uspěl i před mnoha medailisty ze světových a evropských šampionátů.


"Je to jedna z příjemných věcí. Já žádnou medaili nevyhrál, ale dostal se do desítky na Tour de France. Proto si myslím, že to letošní prvenství je pro mě asi nejcennější," uvedl Kreuziger. Navíc vyhrál závod Kolem Romandie, byl třetí Kolem Švýcarska a vybojoval i jedno druhé místo v etapě Vuelty. V celkovém pořadí prestižního seriálu ProTour skončil sedmý.Za nejméně příjemný okamžik roku naopak označil pád na mistrovství světa. "Z toho jsem se vyhrabal až před deseti dny. Myslel jsem si, že sportem tomu (rekonvalescenci) pomohu, ale na stehenních vazech se mi udělaly nějaké uzlíky a ty začaly stahovat koleno, takže léčba byla delší," vyprávěl český reprezentant.


Slavnou Tour de France nepovažuje za svůj jediný cíl pro příští rok, třebaže další program ještě nezveřejnil. "Je plno krásných závodů a nebudu říkat, že Tour je vyložené můj jediný cíl. Jisté je, že začnu o něco později než letos, až koncem února," uvedl Kreuziger.


Mladíček stíhá v anketě ostřílené bratry Pospíšilovy


Kreuziger se tak při svém mládí vydal stíhat v počtu prvenství v anketě legendární bratry Jana a Jindřicha Pospíšilovy. Dvacetinásobní mistři světa v kolové získali ocenění osmkrát, silničář Ján Svorada triumfoval pětkrát.


"Volba 'krále' byla oproti minulým rokům jednoduší. I když čeští cyklisté přivezli z mistrovství světa a Evropy celkem 23 medailí, z nichž čtyři byly zlaté, vyhrál Kreuziger naprosto přesvědčivě. Jeho vystoupení na Tour de France bylo skvělé," řekl předseda Českého svazu cyklistiky Marián Štětina. Kreuziger obdržel šestinásobně víc hlasů než druhý v pořadí.


Oceněni ale byli i všichni čeští medailisté. Mimo jiné mistr Evropy v omniu Denis Špička, zlatí z ME v bodovacím závodě dvojic Jan Dostál a Vojtěch Hačecký, mistr Evropy ve fourcrossu Michal Prokop, cyklokrosový vicemistr světa Zdeněk Štybar, třetí z MS ve fourcrossu Tomáš Slavík či Martin Bláha s Jiřím Hochmannem, kteří získali bronz na MS v bodovacím závodu dvojic.


Medaile z MS vybojovali i hendikepovaní cyklisté Jiří Ježek a Jiří Bouška, mistr světa v závodu na kilometr s pevným startem. Do Síně slávy byli jmenováni do Klubu Rytíř cyklistiky Jindřich Pospíšil, Vladimír Vávra a Jozef Regec. Titul Miss sympatie české cyklistiky získala v internetovém hlasování fanoušků poprvé Lucie Záleská kombinující silnici s dráhou.

tn.cz / ČTK