Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 9.12. 2010 18:39

Jícha: Umístění v desítce Sportovce roku je hřejivou odměnou

Filip Jícha v dresu německého Kielu
Zdroj: Oficiální zdroj
Filip Jícha v dresu německého Kielu

Házenkář Filip Jícha má za sebou životní sezonu, na jejímž konci sbírá nominace na ocenění.

Filip Jícha se jako první házenkář ocitl v elitní desítce v anketě Sportovec roku České republiky, což považuje za velikou poctu a něco výjimečného.
 

"Je to velice hřejivá pocta a zadostiučinění za letošní rok, který jsem prožil. Jsem hrozně rád, že jsem se tam objevil," řekl Jícha na setkání s novináři. V desítce je jako první házenkář v historii ankety od roku 1959. "I podle gratulací bylo vidět, jak to je velká pocta, že to je něco výjimečného," řekl Jícha. Litoval ale, že si slavnostní večer neužije. V den vyhlášení 22. prosince totiž hraje s Kielem bundesligu v Lübbecke. "Samozřejmě mě to velice mrzí, protože se to nemusí často opakovat."
 

VIDEO: Rozhovor s Filipem Jíchou

Rád by si přitom potřásl pravicí s dvojnásobnou olympijskou vítězkou Martinou Sáblíkovou či s Jaromírem Jágrem. "Všechna jména mají obdivuhodný zvuk, jejich výsledky a výkony je třeba respektovat a ocenit. A je skvělé být mezi nimi."
 

Jícha svými góly dotáhl německý klub k triumfu v Lize mistrů i v bundeslize, byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem lednového mistrovství Evropy v Rakousku i německé ligy, která je ještě se španělskou považována za nejkvalitnější soutěž světa.
 

I díky tomu je mezi pěti kandidáty, z kterých vzejde v lednu při mistrovství světa nejlepší házenkář světa za rok 2010. "Je otázka, jestli se mi podaří vyhrát. Ale to není důležitý, protože by to mohlo být stresující, a já nechci být ovlivňován anketou. Hřeje mě reakce spoluhráčů a protihráčů, kteří říkají, že bych se tam mohl objevit."
 

Na fantastickou sezonu by osmadvacetiletý Jícha rád navázal. Drží se svého motta, že "člověk nesmí být nikdy spokojený". Proto zanedlouho rok 2010 uzavře a v tom dalším se pokusí svými výkony na něj navázat. "Co se mi podařilo vyhrát s týmem, to bylo nepopsatelný, ohromný, ale to je sport a minulost. Sezona 2010 byla úžasná, ale je to jen rok a pevně věřím, že to dokážu zopakovat," konstatoval Jícha.
 

V Kielu je naprosto spokojený. Z pohledu popularity házené, kvality celku i soutěže v současnosti nemůže být v lepším místě. "Jsem v týmu, který určuje dění ve světové házené, a momentálně není nic víc," podotkl. Za co by třeba jednou mohl Kiel vyměnit? "Kdybych hledal snoubení příjemného života a pulzující metropole se špičkovou házenou, tak jedinou stanicí by byla Barcelona."
 

Jednou se ale rovněž chce vrátit domů a ovlivnit dění v České republice. To se mu daří už nyní předváděnými výkony, mezi jeho obdivovateli je mnoho chlapců a děvčat. To mu dokládají jeho kempy v Třeboni či Liberci, kde sledoval stovky nadšených dětí, "které házenou obdivují a třeba se jí budou věnovat a chytne to i rodiče".

tn.cz / ČTK