Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 26.7. 2014 15:55
boj o osmitisícovku

Ještě není vyhráno, Jaroše při sestupu K2 brzdí vánice a sníh

Zdroj: TV Nova
Témata:

Horolezec Radek Jaroš dnes zdolal druhou nejvyšší horu světa K2 a stal se teprve patnáctým člověkem, který vystoupil na všech 14 osmitisícovek světa bez použití kyslíkového přístroje. jenže ještě se musí dostat zpátky do základního tábora.

Padesátiletý Jaroš se před výpravou dva roky zotavoval po amputaci prstů na nohách, které mu omrzly při dobývání 13. osmitisícovky Annapurny. V pátek trojice Jaroš, Petr Mašek a Jan Trávníček postavila na K2 čtvrtý tábor ve výšce 8000 metrů a po krátkém odpočinku o půlnoci pákistánského času Jaroš s Trávníčkem vyrazili k vrcholu.


Jako první na něj po 16 hodinách výstupu, v jehož závěru se pokazilo počasí, dorazil Jaroš. S odstupem za ním pak horu pět dní před 60. výročím prvovýstupu pokořil i Trávníček. Mašek zůstal ve stanu ve čtvrtém táboře, kam nyní oba úspěšní horolezci musejí sestoupit.


PSALI JSME


"Ten boj o K2 byl mimořádně složitý," konstatovala moderátorka Radiožurnálu Lucie Výborná, která je součástí expedice. "Ráno bylo krásné počasí, pak se bohužel zatáhlo. Zhruba ve 12 přišel obrovský mrak, takže tam byl Radek v husté mlze," popsala podmínky Výborná.


"V základním táboře jsme ztráceli nervy, Radek vyšel o půlnoci !!! a v 16 hodin byl na vrcholu …výstup tedy trval neuvěřitelných 16 hodin," dodala zpravodajka. Tři hodiny po Jarošovi vystoupal na vrchol i Jan Trávníček.


Jenže pokus o úspěšné zdolání K2 ještě pokračuje a hlavně se komplikuje. V základním táboře česká výprava čeká na zprávy. "Radujeme se, ale neslavíme. Nahoře se zhoršilo počasí, mluvili jsme s Radkem. Hustě sněží a je vánice, nervujeme se, aby se klukům podařilo v bezpečí dolézt k Miskovi do C4," popisuje aktuální dění Lucie Výborná.

ram, čtk TN.cz