Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 3.8. 2014 17:16
exkluzivně jde o doping

Kreuziger je obětí šikany, tvrdí právník z F1. Je to začátek války

Jan Šťovíček a Roman Kreuziger
Zdroj: isifa.com
Jan Šťovíček a Roman Kreuziger

Právník Romana Kreuzigera vyhlašuje válku Mezinárodní cyklistické unii. Český cyklista má zastavenou činnost kvůli nesrovanlostem biologickém pasu. Podle Jana Šťovíčka, muže protřelého i prostředím F1, se jedná o šikanu.

Jan Šťovíček volí hodně tvrdá slova. Je totiž přesvědčen o Kreuzigerově nevinně. Právník, kterého si zvou do formule 1, aby rozhodoval případy, kde jde o velké peníze a muž, který se tak trochu zasloužil i o olympijskou medaili českého čtyřkajaku je pevný v kramflecích.


"To rozhodnutí je v rozporu s vlastními předpisy Mezinárodní cyklistické unie. Je nelegální, skandální a jde o šikanu jezdce. To je prostě začátek války," říká Jan Šťovíček.


On sám byl v kontaktu s činovníky UCI od čtvrtka. "Jako právní zástupce Romana Kreuzigera jsem dostal dopis od právního zástupce UCI. Znění bylo takové, že pokud Roman bude chtít závodit v Polsku, tak ho budou v pátek odpoledne suspendovat. Naše odpověď byla taková, že takhle postupovat nemohou, neboť jim to jejich vlastní předpisy nedovolují. V předpisech UCI je jasně řečeno, že cyklista může mít zastavenou činnost, pouze když má pozitivní vzorek. To Roman Kreuziger nemá," líčí Jan Šťovíček.


PSALI JSME


V pátek odpoledne žádné rozhodnutí nepřišlo. Kreuziger tak sedl do letadla a odletěl do Polska s tím že počítá, že pojede. Verdikt UCI o suspendaci přišlo v sobotu v odpoledne.


"Myslíme si, že jde o účelové rozhodnutí, které je načasované a šikanózní. Budeme z toho vyvozovat právní důsledky včetně žaloby na UCI a konkrétného činovníka," říká český právník. Na arbitrážní soud v Lausanne se obrátí na začátku týdne.


Sám soudí, že Kreuzigerův případ je precedens. "V posuzování biologického pasu jde o sledování krevních hodnot. Jsou stanovené horní a dolní meze hemoglobinu a ty v případě Romana Kreuzigera nikdy nebyly porušeny," říká Šťovíček.


Nicméně UCI dopěla k tomu, že při Giru 2012 se přiblížila hodnoty v Kreuzigerově krvi přiblížily horní hladině a pak zase padly k normálu.


"Bylo by to precedentní a revoluční, kdyby byl by odsouzen cyklista, aniž by překročil dopingovou hladinu a nikdy neměl pozitivní vzorek. Pokud by potrestali Romana, začali by v nejbližších 10-15 letech trestat cyklisté, kteří nikdy neměli dopingové hodnoty. Máme analýzu včetně čtyř znaleckých posudků a jsme přesvědčeni, že vyhrajeme," je si jistý Jan Šťovíček.


Roman Kreuziger si přesto musí dát pauzu a dle nastavených regulí nesmí ani trénovat. To ohrožuje i záměr jet poslední z velkých závodů sezony, španělskou Vueltu, kde by mohl patřit i k hlavním favoritům.

ram TN.cz