Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 23.5. 2012 00:34
České horolezectví zasáhla tragédie

Horolezec Milan Sedláček zahynul v Himalájích

Český horolezec Milan Sedláček sice vylezl na himalájskou osmitisícovku Lhotse, ovšem dolů už se nevrátil a při sestupu zahynul.

Lhotse je vysoká 8516 metrů nad mořem a je čtvrtou nejvyšší horou světa. Pětičlenná výprava vyrazila na expedici na začátku dubna. V sobotu horolezci vyrazili k vrcholu hory Lhotse západní stranou. Na vrchol vylezli Radovan Marek a později i Milan Sedláček.
 

Ten se ale už dolů nevrátil. "Velká touha Milana, zvaného mezi námi kamarády "Švidry", se mu stala osudnou. Z vrcholu čtvrté nejvyšší hory světa se již nevrátil," píše se na stránkách expedice.
 
Podívejte se na reportáž TV Nova:
 
 
ČTĚTE TAKÉ:
 

 
Padesátiletý Sedláček se o výstup na Lhotse pokusil už před dvěma lety, tehdy ale výstup na vrchol překazilo počasí a laviny. Dříve se zúčastnil také expedic na Shisha Pangma (2003) a na K2 v letech 2005 a 2007.
 
V roce 2006 zemřel na Lhotse jiný český horolezec. Devětatřicetiletý Pavel Kalný byl členem norské expedice. Na západní straně hory ve výšce kolem 8300 metrů ale 9. května 2006 spadl a vážně se zranil. Pád přežil, zraněním ale druhý den podlehl.

Mediafax