Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 9.5. 2009 08:12

Giro d'Italia startuje poprvé s hvězdným Armstrongem

Premiérově za účasti slavného Lance Armstronga začne v sobotu v Benátkách týmovou časovkou první vrchol cyklistické sezony Giro d'Italia.

Sedminásobný vítěz konkurenční Tour de France Lance Armstrong by měl být zárukou důstojných oslav stého výročí vzniku závodu, který letos vyvrcholí po 21 etapách a 3454,5 kilometru netradičně v Římě.

Kreuziger závod vynechal

Mezi 198 závodníky z 22 stájí tentokrát není žádný český cyklista. Roman Kreuziger neměl závod v plánu a soustředí se na Tour de France. Druhý elitní profesionál František Raboň, který na Giru startoval ve třech předchozích letech, dostal po dvouměsíčním nabitém programu volno od svého týmu Columbia-Highroad.

V pořadí 92. ročník se pojede ve znamení snahy domácích jezdců vrátit trofej do pořadatelské země. Před rokem růžový trikot získal Alberto Contador a ukončil nadvládu Italů, kteří vyhráli jedenáct předchozích ročníků. Španělský cyklista ale ve startovním poli chybí, protože se rozhodl zaměřit výhradně na Tour de France.

 

 

Armstrong: Ještě na tom nejsem ideálně

Contadorův týmový kolega z Astany Armstrong je ale dostatečnou náhradou a jednoznačnou hvězdou pelotonu. Američan si na Giru odbude premiéru v 37 letech a po tříleté přestávce v kariéře. Plnohodnotnou přípravu mu ale překazila komplikovaná zlomenina klíční kosti, kterou si přivodil při březnovém závodě Castilla a León ve Španělsku, i proto se nechal před startem slyšet, že případné vítězství je v nedohlednu.

"Cítím se fit, ale s nejlepšími jezdci na Giru určitě nebudu schopen držet krok. Ještě na tom nejsem ideálně, ale pracuju na tom," uvedl Armstrong, který takto náročný závod absolvoval naposledy v roce 2005, kdy posedmé triumfoval na Tour. "Je to pro mě něco mimořádného. Giro je mystický závod a beru jako svoji nedbalost, že jsem ho nikdy nejel. Teď to naštěstí mohu napravit. Závod si chci hlavně užít," dodal.

 

 

Ital Basso největším favoritem

K největším favoritům jej neřadí ani odborníci, mnohem více se věří italským hvězdám. Za hlavního adepta je považován Ivan Basso, Kreuzigrův spolujezdec ze stáje Liquigas. Giro vyhrál už v roce 2006, pak ho ale ze startovních listin na dva roky vyřadil dopingový trest. "Za poslední tři roky jsem si dost vytrpěl. Tohle je pro mě nový začátek. Chci ukázat, že dokážu znovu vyhrát, ale naprosto transparentně," uvedl Basso.

Na druhý triumf myslí i šampion z roku 2007 Danilo Di Luca, na startu budou i další bývalí vítězové Damiano Cunego (2004), Stefano Garzelli (2000) či Gilberto Simoni (2001 a 2003). Ambice mají i třetí a čtvrtý muž loňského pořadí Marzio Bruseghin a Franco Pellizotti.

Zahraniční konkurenci povedou především další Američan ze stáje Astana Levi Leipheimer, dvojnásobný vítěz Vuelty Rus Denis Meňšov či šampion loňské Tour Carlos Sastre ze Španělska.

Rozhodnout by měly úseky v kopcích

Trasa vede městy, do kterých etapy zavítaly i při premiéře Gira před sto lety, jako jsou Bergamo, Neapol, Florencie či Janov. Cíl namísto tradičního Milána uvidí Řím.

O konečném pořadí by se mělo rozhodovat v období mezi 14. a 19. etapou v Dolomitech, kdy jsou na programu těžké horské úseky v největších kopcích. Výsledky ale také může zamíchat neobyčejně dlouhá časovka jednotlivců ve 12. etapě, kdy čeká peloton 60,6 km dlouhá jízda proti chronometru mezi Sestri Levante a Riomaggiore.

/tn.cz ČTK