Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 21. 7. 2010

Furt melu o zlatu, ale nebude to snadné, tuší překážkář Svoboda

Letos je Petr Svoboda nejrychlejším překážkářem Evropy, přesto nebude mít boj o medaili na kontinentálním šampionátu v Barceloně vůbec snadný.

V sezoně je lepší než on pouze pět Američanů a světový rekordman Dayron Robles z Kuby, i tak ale Svoboda doufá v jakýkoli evropský cenný kov. Dlouho přitom prohlašoval, že si jede pro zlato, týden před ME už byl ve svých prognózách opatrnější.
 

Loni běžel 110 metrů překážek z evropských atletů nejrychleji Brit Andrew Turner za 13,30, Svobodovi stačilo 13,33 k třetímu kontinentálnímu času sezony. Letos je ale všechno jinak. "Svět i Evropa se na překážkách hrozně zvedá. Je to tam pořádně nasekaný," prohlásil český rekordman.
 

Bude to obrovský boj, ví Svoboda
 

Osobním maximem 13,27 sice vede tabulky, ale o dvě setiny za ním je Polák Artur Noga. Turner letos zaběhl opět 13,30, o další dvě setiny zpět je Maďar Dániel Kiss. "Ukazují se mi tam jeden po druhém. Bude to v Barceloně obrovský boj. Bude tak hodně záležet na momentálním rozpoložení," předpovídal Svoboda.
 

"Ještě že tam nesmí Oliver," poukázal s úsměvem na Američana Davida Olivera, nejrychlejšího muže sezony. Ten časem 12,89 sekundy dokonce atakoval Roblesův světový rekord z Ostravy, za nímž zaostal o pouhé dvě setiny. "Furt melu o tom, že chci zlato, ale ono to nebude tak snadné," přiznal.
 

Proti Svobodovi hovoří i zkušenosti soupeřů. Zatímco český rekordman má zatím "pouze" bronz z loňského halového ME v Turíně, Noga je už juniorským mistrem světa i Evropy a Turner má ze stejných soutěží dva bronzy.
 

"Mají větší zkušenosti než já," řekl Svoboda. "Dobrých soupeřů mám strašně moc, celkem jedenáct, nemůžu ani jednoho podcenit. Ale není to tak, že neberu nic jiného než zlato. Chci ho, ale budu rád za jakoukoliv medaili," dodal.
 

Zdraví - alfa a omega Svobodovy výkonnosti
 

Svobodu letos tradičně opět trochu brzdilo zdraví. Paradoxně největší problém měl před Memoriálem Josefa Odložila, kdy se mu těsně před startem zablokovalo koleno. Přesto zaběhl český rekord.
 

V koleni má od té doby stále naprasklou chrupavku, navíc si před pár týdny strhl nehet na palci. "Někdo si může myslet, že to je výmluva, ale běžet se strženým nehtem v tretrách jsem vydržel pět sekund. Fakt nelžu, strašně to bolí," uvedl.
 

Trable ale bere jako menší bolístky. "Bylo by mi líp, kdybych to neměl, ale běhám dobré časy, takže mě to nelimituje, i když to sem tam ucítím," prohlásil v sobotu při mistrovství republiky v Třinci, kde v rozběhu předvedl solidní čas 13,33 sekundy po dvou nevydařených závodech.
 

"Odjedu na Evropu s tím, že jsem zdravý. A i kdybych nebyl, tak to nepřiznám," usmíval se. A co ta krev na lýtku po finálovém běhu? "Já mám furt něco. To je symbol, že to bylo dobré a rychlé, sekl jsem se asi tretrou. To k tomu patří, trochu krve patří na tartan," řekl.
 

Rozběhy má Svoboda, vlajkonoš české výpravy při pondělním slavnostním zahájení ME, připraveny příští týden na čtvrteční dopoledne. Semifinále a finále se poběží o den později odpoledne.

tn.cz / ČTK