JE NA PODIU

FANTAZIE! König na Tour urval v první alpské etapě třetí místo

Leopold König
Zdroj: isifa.com

Cyklista Leopold König dojel v 13. etapě Tour de France na třetím místě. Český nováček na slavném závodu v první alpské etapě nestačil jen na dominantního Itala Vincenza Nibaliho, který si upevnil průběžné vedení, a Poláka Rafala Majku.

Kolega z úniku Königa těsně předstihl ve finiši. V celkové klasifikaci se český jezdec německé stáje NetApp posunul z devatenácté na desátou příčku.

König se k životnímu výsledku rozjel jedenáct kilometrů před cílem v dlouhém stoupání do Chamrousse, když se vydal do úniku. Po chvíli se k němu připojil Majka, jenž jede Tour v týmu Tinkoff-Saxo místo Romana Kreuzigera, kterého o start připravily nevyjasněné nesrovnalosti v biologickém pasu. Na jejich tempo dokázal zareagovat jen Nibali, jenž potvrdil famózní formu třetím triumfem v tomto ročníku závodu.

König dlouho živil naději na první český etapový triumf na Tour od roku 2001, kdy Ján Svorada vyhrál v hromadném spurtu závěrečný úsek s cílem na Champs-Élysées. V celkovém pořadí ho dělí 3:17 minuty od páté příčky, kterou by vyrovnal Kreuzigerovo české maximum z loňského roku. Jen sekundu ztrácí na devátého Portugalce Ruie Costu, úřadujícího mistra světa.

Nibaliho náskok v čele vzrostl o více než minutu na 3:37. V závěrečném stoupání totiž odpadl jeho dosavadní nejbližší pronásledovatel Australan Richie Porte. Na druhé místo se posunul španělský spolufavorit Alejandro Valverde, který dojel čtvrtý 39 sekund za Königem.