Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 9.4. 2015 14:24
SLEDOVALI JSTE NA NOVA SPORT

Elitní bijci v kleci! UFC 185 - fenomén lehké váhy padl

UFC185 – Pettis vs. Dos Anjos
Zdroj: isifa.com
UFC185 – Pettis vs. Dos Anjos

Přesně po roce UFC zavítalo do texaského Dallasu. Již v roce 2014 zde došlo ke korunování nového šampiona welterové váhy a letos se zde zrodili dokonce dva noví šampioni, kteří ve svých zápasech naprosto excelovali. Podívejme se ale, jak dopadli i ostatní.

V prvním zápase se divákům představil Chris Cariaso a Henry Cejudo. Nejvíce skloňovanou otázkou před jejich vzájemným střetnutím byla váha. Cejudo měl mít svůj první zápas v muší váze (do 56,7 kg), ale v den vážení musel ze zdravotních důvodů odstoupit. Další zápas si již naplánoval ve vyšší váhovce (do 62 kg), kterou bez větších problému zvládl a svého soupeře porazil. Nyní tedy před ním stál nelehký úkol zvládnout váhu a navíc porazit posledního vyzyvatele o titul.

 

Oboje se mu nakonec bez větších problémů povedlo a v zápase jednoznačně dominoval, především díky silové převaze. Cejudo byl také tím, kdo určoval, zda se bude zápas odehrávat v postoji či na zemi, zásluhou svého wrestlingu, na který neměl Cariaso odpověď. Cejudo tedy vzešel ze své zkoušky vítězně i přesto, že se svým výkonem nebyl osobně spokojen.

 

Obr Overeem versus Roy Nelson

 

Po muších vahách přišli na řadu jejich protějšky v podobě těžkých vah. Nizozemská hvězda Alistair Overeem po knokautu svého krajana Stefana Struva narazil na Roye Nelsona, který je schopen ukončit většinu svých zápasů jedním dobrým úderem, čehož si byl Overeem vědom a přizpůsobil tomu i svoji zápasovou strategii. Roye si držel dále od těla, a mohl tak využít své delší rozpětí rukou. Během zápasu však využíval především své silné kopy, ať už se jednalo o low-kicky nebo opravdu tvrdé liver-kicky, po kterých by už někteří skončili. Roy ale dokázal dostat Alistaira také do problému především v boji u klece, kde se Nizozemec dokázal pouze bránit a na ostrou výměnu se určitě necítil. Parádní obrat se Royovi málem povedl pouhých 30 vteřin před koncem, kdy svou pověstnou levačkou poslal Alistaira na zem. Ten však dokázal rychle vstát a bezpečně konec zápasu ubránit. Taktický a trpělivý výkon tedy zajistil Alistairovi bodové vítězství. Po zápase se hned objevili spekulace, že příštím soupeřem Overeema by mohl být bývalý šampion těžké váhy Junior dos Santos a i samotnému prezidentovi UFC se tato myšlenky velmi líbila. Jedná se o marketingově dobře prodejný zápas, mající v žebříčku logické opodstatnění, a navíc se oba zmínění borci nemají úplně v lásce.

UFC na NOVA Sport

Pouhou hodinu a půl cesty autem to má na stadion texaský rodák a bývalý šampion Johny Hendricks. Právě zde se stal šampionem welterové váhy, když po zápase roku 2014 porazil Robbieho Lawlera, jemuž se podařilo koncem roku ještě vybojovat odvetu a Johnymu titul vzít. Dobré vzpomínky na Robbieho nemá ani Matt Brown, protože právě s ním Matt naposledy prohrál a přišel o možnost bojovat o titul. Narazili tak na sebe dva poslední skalpy současného šampiona a vítězství mohlo jednoho z nich poslat opět do spekulací o zápas o titul. Společný mají i agresivní postoj, nicméně Johny měl značnou převahu ve wrestlingu, který není úplně silnou stránkou Browna. Hendricks tedy tohoto faktu využil a s takedowny neměl větší problém, na zemi toho však už moc neukázal, jelikož Brown předváděl celý zápas skvělou obranu. Vědom si možného ohrožení v postoji se tak Hendricks rozhodl pro zápas strávený na zemi, který mu přinesl velmi cenné vítězství. Zápas se přesto fanouškům moc nelíbil a ani prezident UFC z něj nebyl dvakrát nadšený. Nechme se tedy překvapit, zda Hendricks dostane opět šanci bojovat o titul, nebo ho čeká ještě jedna zkouška.

UFC na NOVA Sport

Druhý hlavní zápas večera měly na starost ženy, přesněji řečeno se jednalo o historicky první obhajobu titulu nedávno zavedené váhy - strawweight. Na šampionku Carlu Esparzu čekala velmi motivovaná a odhodlaná Joanna Jedrzejczyk. Svoje odhodlání dala jasně najevo během všech tiskovek a Carle muselo docházet, že to s touto Polkou nebude mít jednoduché. Jednalo se o klasický střet grappler vs. striker. Carla má skvělý wrestling a následný boj na zemi, naproti tomu Joanna je mistr světa v Muay Thai. Pokud tedy chtěla Joanna vyhrát, musela být schopná ubránit takedowny a udržet boj ve stoji. A to se jí nakonec podařilo. Překvapující však byla její dominance, jelikož Carla byla mírným favoritem. Joanna ale tento zápas proměnila v jednomyslnou porážku. Dokázalo se ji ubránit 16 ze 17 takedownů a v postoji rozdávat tvrdé kombinace. Poté již přišel očekávaný nápor, který vyústil ve výsledek TKO v druhém kole. Máme tedy naši historicky první evropskou šampionku v UFC!

UFC na NOVA Sport
Zdroj: TN.cz

Hlavním tahákem večera bylo představení hlavní hvězdy, Anthonyho Pettise. Šampion lehké váhy je pro svůj ortodoxní styl a rychlé údery jedním z nejzajímavějších a divácky nejoblíbenějších zápasníků v celém UFC. Kromě toho přidal do svého bojového arzenálu i vypilované brazilské Jiu-Jitsu a poslední soupeři mu moc problémů nenadělali. Od brazilského vyzyvatele Rafaela dos Anjose se tedy toho moc nečekalo. Dos Anjos měl na kontě poražení Donalda Cerroneho, knokautování bývalého šampiona Bensona Hendersona či prosincový výprask udělený Natu Diazovi a osm vyhraných zápasů z posledních devíti. To vše však nestačilo mnohým k respektování jeho schopností a pomyšlení, že by se mohl stát novým šampionem. Před zápasem se dos Anjos netajil taktikou využít bohaté zkušenosti a Pettisovi nedát žádný prostor, což v praxi znamená neustálý tlak. Jen co zápas začal, bylo hned jasně vidět, že to dos Anjos myslí vážně a hodlá Pettisovi tuto obhajobu titulu značně znepříjemnit. V první minutě zápasu se mu navíc podařilo Pettise trefit dobrým úderem na jeho pravé oko, takže podstatně hůře viděl. Po zápase se zjistilo, že mu tato rána zlomila orbitu. Ne jenom kvůli tomuto zranění však Pettis zbytek souboje prohrával, nedokázal si vytvořit větší příležitosti a takedowny od dos Anjose mu také dělaly značné problémy.

 

Jakmile se tedy zápas dostal do pátého kola, bylo všem jasné, že Pettis musí zariskovat a vyhrát buď za pomoci knokautu, nebo submise. K jeho smůle se mu to však nepodařilo, dos Anjos pro většinu fanoušků překvapivě zdemoloval fenomén lehké váhy a stal se historicky prvním brazilským šampionem lehké váhy v UFC. Po zápase se do oktagonu dostala i jeho manželka s jeho syny a on si svůj největší úspěch své kariéry mohl naplno užít. Sám také po zápase dodal, že se cítil jako ve snu.

 

Všechny tyto zápasy s českým komentářem máte možnost ještě tento týden zhlédnout na videoportále VOYO.
 

Lukáš Zduba TN.cz