Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 30.12. 2014 16:18
TĚŠTE SE!

Co nás čeká ve sportovním roce 2015? PŘEHLED

Čeští hokejoví fanoušci
Zdroj: isifa.com
Čeští hokejoví fanoušci

Příští rok nebude olympiáda ani fotbalový světový šampionát, přesto nás v průběhu následujících dvanácti měsíců čeká řada zajímavých sportovních akcí. A několik významných se bude konat i v České republice.

Zřejmě nejočekávanější je mistrovství světa v ledním hokeji, které bude od 1. do 17. května hostit Praha společně s Ostravou. Čeští hokejisté budou chtít určitě vylepšit výsledek z posledního šampionátu v Bělorusku, kde vypadli v semifinále s Finskem a nezvládli ani souboj o bronzové medaile proti Švédům.

 

Nedaří se jim ale zatím ani v probíhající sezóně. Na dvou úvodních turnajích Euro Hockey Tour nepoznali chuť vítězství. V listopadu ve Finsku byl tým tvořen ze značné části nováčky či hráči s nevelkými reprezentačními zkušenostmi, do Ruska vzal kouč Vladimír Růžička před Vánocemi ale i devět hráčů z KHL. Kádr pro mistrovství světa by však měl začít získávat přesnější podobu až v únorových zápasech proti Rusku.

 

Program reprezentace ČR na MS: 1. května ČR – Švédsko, 2. května Lotyšsko – ČR, 4. května Kanada - ČR, 7. května ČR – Francie, 8. května ČR – Rakousko, 10. května Německo – ČR, 12. května ČR – Švýcarsko (všechny zápasy v pražské O2 Areně).

 

Čtvrtfinále jsou v plánu 14. května, semifinále o dva dny později, duely o medaile se odehrají 17. května.

 

Únor a březen budou především ve znamení zimních sportů. Už za pár dní bude o evropské medaile bojovat rychlobruslařka Martina Sáblíková. Kromě několikanásobné olympijské medailistky bude od 10. do 11. ledna v ruském Čeljabinsku sbírat zkušenosti juniorka Nikola Zdráhalová.

 

Od 12. do 15. února se v Nizozemsku Sáblíkové konkurence rozroste i o mimoevropské soupeřky, v Heerenveenu se totiž bude konat mistrovství světa. Poslední velkou akcí v rychlobruslařském kalendáři bude 7. a 8. března světový šampionát ve víceboji.

 

Spojené státy americké budou od 2. do 15. února hostit mistrovství světa v alpském lyžování s účastí největších českých nadějí Šárky Strachové, která letos zatím prožívá velmi úspěšnou sezónu, či Ondřeje Banka a dalších reprezentantů.

 

Tři dny po skončení bojů na sjezdovkách se rozběhnou klání o světové medaile na běžkařských tratích a skokanských můstcích. Čeští příznivci zimních sportů budou moci od 18. února do 1. března držet palce skokanovi Romanu Koudelkovi, běžcům Lukáši Bauerovi a Petře Novákové či sdruženáři Miroslavu Dvořákovi.

 

A do třetice lyžování. Tentokrát ve spojení se střelbou. Gabriela Soukalová a spol. budou určitě chtít přivézt nějaké cenné kovy z biatlonového světového šampionátu, jehož pořadatelství se ve dnech 3. - 15. března ujme finské Kontiolahti.

 

Už na začátku března se mohou fanoušci atletiky těšit na halové mistrovství Evropy, které se bude konat taktéž v O2 Areně v Praze. Čeští atleti budou od 5. do 8. března obhajovat pět cenných kovů. Před dvěma lety ve švédském Göteborgu zvítězil v běhu na 400 metrů Pavel Maslák. Výškař Jaroslav Bába a koulař Ladislav Prášil brali bronz, stejného úspěchu dosáhly i obě čtvrtkařské štafety.

 

V srpnu se atleti o medaile utkají znova, tentokráte dokonce ve světové konkurenci. Mistrovství světa se koná od 22. do 30. srpna v čínském Pekingu.

 

Velké akce se dočkají i fotbalisté. Česká reprezentační jednadvacítka bude usilovat o medaili z domácího mistrovství Evropy, které v termínu od 17. do 30. června uspořádají Praha, Olomouc a Uherské Hradiště.

 

Češi odehrají všechny zápasy základní skupiny v Praze, nejprve v Edenu proti Dánsku (17. června), pak se střetnou na Letné se Srbskem (20. června) a první část uzavřou opět v Edenu, kde přivítají 23. června Německo.

 

Semifinále uvidí 27. června pražská Letná a Andrův stadion v Olomouci. Finalisté si o zlato zahrají poslední červnový večer v Edenu.

 

Strádat nebudou samozřejmě ani tenisoví nadšenci. V tradičních termínech se o trofeje bude bojovat v grandslamových turnajích, týmy pak čekají Davis Cup a Fed Cup. Čeští muži vyzvou v prvním kole Davisova poháru o víkendu 6. – 8. března v ostravské ČEZ Areně Australany, ženy pojedou už o měsíc dříve v rámci úvodního kola Fed Cupu do Kanady.

 

Držet palce budeme moci i v týmových sportech. Čeští muži se kvalifikovali na volejbalový evropský šampionát (9. – 18. srpna) a mistrovství světa v házené (15. ledna – 1. února), ženy si od 11. do 28. června zahrají na evropském basketbalovém mistrovství.

 

Do Londýna se v září sjedou vodní slalomáři, aby zde od 16. do 20. září lovili světové medaile z kanálu Lee Valley. Už koncem ledna budou usilovat o trofeje z mistrovství světa cyklokrosaři v jihočeském Táboře (31. ledna – 1. února).Ve Stockholmu se budou od 26. ledna do 1. února rozdávat medaile nejlepším evropským krasobruslařům, mistrovství světa uspořádá od 23. do 29. března čínská Šanghaj.

TN.cz