Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 2.8. 2013 10:07
video to nemá obdoby!

Pocta Mandelovi! Boxerskou rukavicí bušil do zdi, až vznikl portrét

Phil Akashi
Zdroj: philakashi.com
Phil Akashi

Vzal boxerskou rukavici namočenou v černé barvě a bušil do zdi. Na boxerce měl přitom připevněný symbol s čínskými znaky 自由. To znamená "SVOBODA". Belgičan Phil Akashi vytvořil v Šanghaji portrét Nelsona Mandely.

Na portrétu, který je vysoký šest metrů, začal pracovat poté, co se doslechl, že Mandela bojuje v nemocnici o život. Jeho stav byl tehdy kritický. "Nelsona Mandelu považuji za mimořádného mírového umělce," řekl Akashi. "Představuje fantastický zdroj inspirace pro celý svět," řekl belgický umělec.


Phil Akashi
Zdroj: philakashi.com Phil Akashi

 

Phil Akashi při svém díle použil čínskou pečeť a hmotu, která má velký význam v taoistické kultuře. Namísto tradiční červené, která je považována za barvu života a věčnosti, však Belgičan zvolil černou rumělku, právě na počest Mandely. Jeho rukavice na zeď obtiskla 27 tisíc zmíněných symbolů.
 

16

GALERIE: Nelson Mandela - boxer

Zdroj: Getty Images

Nelson Mandela - boxer - 5

Hodnocení:


 

Boxerská rukavice je symbol boje, nicméně i samotný Mandela s boxem měl své zkušenosti a na spoustě děl je znázorňován jako bojovník v klasickém postoji nebo s rukavicemi.


Na díle, které je umístěné v šanghajském Graffiti parku, a je obklopeno směsí graffiti z místních pouličních umělců, pracoval v parném létě a nesnesitelném horku. "Myslím, že jsem za pět týdnů zhubnul o pět kilo," přiznal. 

První černošský prezident v Jihoafrické republice, jemuž bylo v červenci 95 let, se teď z jeho obrazu usmívá s jemným pohledem přimhouřených očí. Víra lidí z celého světa a i Akashiho obraz možná nalila jihoafrické legendě další síly do žil, podle posledních zpráv se stav bojovníka proti apartheidu mírně zlepšuje.

ram TN.cz