Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 31.7. 2012 20:05
SMUTEK A SLZY

Šermířku potopili rozhodčí, 50 minut plakala na hřišti

Šermířka Sin A Lam - 1
Zdroj: isifa.com

Olympiáda zažila pořádný rozruch. Postaral se o něj šermířský souboj, jaký tyto hry nepamatují. Chyba rozhodčích, mezi kterými byl i Čech, obrala Korejku Sin A Lam o finále a útok na zlato. K nápravě nepomohly ani protesty korejské výpravy.

Zničená korejská šermířka Sin A Lam plakala jako malé dítě poté, co vypadla s Němkou Heidemannovou. Přišla o možnost bojovat o zlato, po kterém tolik toužila. Korejka vypadla po kontroverzním verdiktu, o kterém se bude ještě hodně dlouho mluvit.

Šermířka Sin A Lam - 2
Zdroj: isifa.com

"Udělala jsem všechno, co jsem mohla. A to jsem si sem přivezla opravdu dobrou formu. Očekávala jsem, že vyhraju zlato," svěřila se smutná šermířka, která nechápala, jak ji mohli rozhodčí takto poškodit.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

A co se přesně stalo? Zápas skončil remízou a za aktivitu měla postoupit Korejka. Jenže do hry vstoupili rozhodčí, mezi nimiž byl i Čech František Janda. Ti vrátili čas o sekundu nazpět. Korejci protestovali, ale nebylo jim to nic platné, po dlouhých debatách se pokračovalo a pozor! Němka své šance využila.

Šermířka Sin A Lam - 4
Zdroj: isifa.com

"Rozhodčí, když si není jistý, jestli ten aparát běží, tak má právo říct závodníkům, do konce utkání zbývá tolik a tolik času a má právo znovu nastavit ten aparát," popsal v rozhovoru pro TV Nova rozhodčí František Janda.
 

A Korejci protestovali znovu. Rozhodčí prý pro změnu pustil časomíru pozdě, takže Němka měla na útok více času, než onu jednu sekundu.

Šermířka Sin A Lam - 3
Zdroj: isifa.com

"Myslím, že je to nefér, protože ta sekunda dávno vypršela. Měla jsem vyhrát,“ byla rozčílená Korejka Sin A Lam. Na vzniklou situaci jsme se zeptali prezidenta českého šermířského svazu Oldřicha Kubišty, který vysvětlil, že časomíru prakticky hlídají dobrovolníci.
 

"Je to velká chyba v tom, že v našem sportu ovládá čas dobrovolník. Není kvalifikovaná osoba," vysvětlil Kubišta. A výsledek? Zničená korejská šermířka, která téměř hodinu po zápase neustále plakala a nechtěla se zvednout. Nakonec ale musela bojovat o bronz a není divu, že prohrála. Medaili ale nakonec možná přece jen dostane. Šermířská federace o ni požádala Mezinárodní olympijský výbor.

TV Nova, jpz TN.cz