Aktualizováno 9.8. 2012 16:58

Sedmá česká medaile. Čtyřkajak vyválčil bronz!

Čtyřkajak udělal pro Česko další medaili - 5
Zdroj: isifa.com

Český čtyřkajak má olympijský bronz! Na trati 1000 metrů začali Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba pomaleji, ale drtivým závěrem se posunuli na medailovou příčku.

Olympjskými vítězi jsou Australané, stříbro berou Maďaři.

Čtyřkajak vybojoval první českou olympijskou medaili v rychlostní kanoistice od roku 1996, kdy dnešní reprezentační kouč Martin Doktor odpádloval pro dvě zlata.

15

Čtyřkajak udělal pro Česko další medaili - 1

Hodnocení:

Pro český čtyřkajak je bronz velkou satisfakcí. Jeho členové v posledních týdnech nevěděli, v jaké sestavě vlastně na olympiádě pojedou. Nejzkušenější člen posádky Jan Štěrba totiž v květnu neprošel dopingovou zkouškou a byl potrestán půlročním zákazem. Až těsně před olympiádou se mu podařilo se obhájit, verdikt zvrátit a dosáhnout toho, aby v Londýně mohl závodit.

Háček Daniel Havel slaví v pátek jedenadvacáté narozeniny. „Je to nejkrásnější dárek, jaký jsem kdy dostal. Škoda, že nám na startu ujeli, ale i tak mám z té medaile obrovskou radost, i když není zlatá,“ vzkázal z Londýna Havel.

„Byl jsem nervózní jako hovado,“ prozradil Lukáš Trefil. „Ale pak už to byla pohoda. Krásně jsme je sjížděli a vůbec jsem se nebál, že bychom závěr nezvládli. Věděl jsem, že medaile bude,“ dodal.

„Takhle nahlas jsem v životě za cílem ještě neřval, prý jsem překřičel bouřící tribuny. Máma brečela do telefonu, že je na mě hrdá, a já pak bulel na stupních vítězů,“ připomněl svou matku, bývalou volejbalovou reprezentantku.

Obrovskou radost z bronzu měl Jan Štěrba. Veterán posádky ještě před pár dny nevěděl, zda bude v Londýně startovat.
„Šel jsem do závodu s tím, že ten příběh nesmí skončit bez medaile. Snad jsem ostatní i nakazil a ukázali jsme všem, z jakých sr … se umíme dostat,“ radoval se Štěrba.

Deblkanoe Jaroslav Radoň a Filip Dvořák měla také medailové ambice, ale nakonec skončila pátá. Zlato vybojovali Němci Peter Kretschmer a Kurt Kuschela, kteří na poslední dvoustovce převálcovali všechny soupeře. Pro stříbro si dojeli obhájci zlata z Pekingu Andrej a Aliaksandr Bahdanovičové z Běloruska. Bronz získali Rusové.