Aktualizováno 7.11. 2010 14:14

SENZACE! ABRAHAM vyhrál Velkou cenu Valencie. Bojoval jako lev...

Český závodník Karel Abraham po fantastickém výkonu vyhrál v neděli Velkou cenu Valencie silničních motocyklů ve třídě Moto2.

Český jezdec se tak dočkal premiérového prvenství v seriálu mistrovství světa silničních motocyklů. Ve Valencii vyhrál poslední závod sezony ve třídě Moto2 a stal se po Františku Šťastném a Lukáši Peškovi historicky třetím českým vítězem závodu Grand Prix.

Abraham si lepší rozlučku s třídou Moto2 ani nemohl přát. Dvacetiletý jezdec týmu Cardion AB i s bolavým loktem, který si narazil při minulém závodě v Estorilu, od začátku tlačil na soupeře před sebou. Z deváté startovní pozice se neustále přibližoval čelu a zhruba od poloviny závodu se přetahoval o stupně vítězů s letošním mistrem světa Tonim Elíasem, Andreou Iannonem a Julianem Simónem.

Chyba Elíase rozhodila soupeře a Abraham exceloval

Před závěrečným kolem se zdálo, že už Iannone před sebe nikoho nepustí, pak jej ale v zatáčce rozhodil dotyk chybujícího Elíase, jenž skončil v kačírku. Abraham situace beze zbytku využil a svým soupeřům ujížděl vstříc historickému úspěchu. Iannone za ním v cíli zaostal o půl sekundy.

Česká hymna zněla po závodě mistrovství světa naposledy v květnu 2007, kdy Velkou cenu Číny v kategorii do 125 ccm vyhrál Lukáš Pešek.

Márquez motocyklovým šampionem ve třídě do 125 ccm

V závěrečném závodě ve Valencii stačila sedmnáctiletému jezdci k premiérovému titulu čtvrtá příčka, jeho jediný konkurent Nicolás Terol byl třetí. Závěrečný závod sezony vyhrál Brit Bradley Smith.

Marc Márquez
Zdroj: oficiální zdroj Marc Márquez

Jediný český zástupce Jakub Kornfeil se pohyboval dlouho na konci druhé desítky, nakonec se dostal na poslední bodovanou patnáctou pozici. V celkové klasifikaci sezony skončil sedmnáctiletý mladík sedmnáctý, když jeho největším úspěchem byla pátá příčka z Brna.

Velká cena Valencie, 18. závod MS silničních motocyklů:

Do 125 ccm: 1. Smith (Brit./Aprilia) 40:25,648, 2. Espargaro (Šp./Derbi) +2,786, 3. Terol (Šp./Aprilia) +3,149, 4. Márquez (Šp./Derbi) +8,326, 5. Cortese (Něm./Derbi) +24,375,.. 15. KORNFEIL (ČR/Aprilia) +1:24,798.

Konečné pořadí MS v kubatuře do 125ccm: 1. Márquez (Šp./Derbi) 310 bodů, 2. Terol (Šp./Aprilia) 296, 3. Espargaro (Šp./Derbi) 281, 4. Smith (Brit./Aprilia) 223, 5. Vazquez (Šp./Derbi) 152,... 17. KORNFEIL (ČR/Aprilia) 28.

Moto2: 1. ABRAHAM (ČR/FTR) 43:49,499, 2. Iannone (It./Speed Up) +0,522, 3. Simon (Šp./Suter) +0,583, 4. Lüthi (Švýc./Moriwaki) +0,760, 5. Redding (Brit./Suter) 4,205.

Konečné pořadí MS ve třídě Moto2: 1. Elias (Šp./Moriwaki) 271 bod, 2. Simon (Šp./Suter) 201, 3. Iannone (It./Speed Up) 199, 4. Lüthi (Švýc./Moriwaki) 156, 5. Corsi (It./Motobi) 138,... 9. ABRAHAM (ČR/FTR) 96, 34. PEŠEK (ČR/Moriwaki) 5.