Publikováno 20. 1. 2012

Nejúspěšnějšími motoristickými sportovci roku 2011 jsou Enge a Abraham

V Paláci Žofín v Praze byly ve čtvrtek večer na galavečeru českého motoristického sportu vyhlášeni nejúspěšnější závodníci v automobilech a na motocyklech roku 2011. Automobilistům podvanácté dominoval Tomáš Enge, premiantem motocyklistů je Karel Abraham.

V pražském Paláci Žofín byl ve čtvrtek večer vyhlášen 35. ročník novinářské ankety Zlatý volant pro nejúspěšnější automobilové závodníky a 6. ročník ankety Zlatá řídítka pro nejúspěšnější jezdce na motocyklech. Na okruzích opět potvrdil své mimořádné postavení ziskem již dvanáctého prvenství Tomáš Enge. Okruhová kategorie je považována za nejprestižnější. Velkým konkurentem mu byl tentokrát formulový jezdec Josef Král, jenž si odnesl Cenu rychlosti (Speed Award) pro jezdce, který dosáhl v závodě nejvyšší průměrné rychlosti na jedno kolo.

V kategorii automobilových soutěží a maratonů posbíral nejvíce bodů Jan Kopecký. Jeho navigátor Petr Starý byl vyhlášen Spolujezdcem roku a dovršil tím absolutní triumf této posádky. Mezi vrchaři připadl Zlatý volant Lukášovi Vojáčkovi, synovi velmi úspěšného vrchaře Petra Vojáčka. Vůbec poprvé se také na nejvyšší stupínek ve společné kategorii autokros a rallyekros postavil Václav Fejfar. Představitel nastupující autokrosové generace Jakub Kubíček se pak jako další zapsal mezi laureáty Ceny Jiřího Sedláře, určené závodníkům do 23 let věku. Motokárovým králem sezony 2011 se stal Zdeněk Gróman.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

V anketě Zlatá řídítka o nejlepšího motocyklistu zvítězil jezdec MS silničních motocyklů ve třídě MotoGP Karel Abraham před dalším silničářem Jakubem Kornfeilem a motokrosařem Martinem Michkem.

Do Síně slávy automobilového sportu (Cena Zdeňka Vojtěcha) a motocyklového závodění (Cena Františka Šťastného) sportu vstoupili Milan Maděryč a Miloslav Souček. Milan Maděryč výrazně přispěl k rozvoji okruhového závodění v České republice, a to zejména organizací seriálu Česká pojišťovna - Škoda Octavia Cup a podporou mladých talentovaných jezdců. Miloslav Souček sbíral v 50. a 60. letech minulého století velké úspěchy na mezinárodní scéně jak v motokrosu (3. v mistrovství Evropy 1960), tak v enduru (člen vítězného týmu v Šestidenní 1956).