Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 2. 5. 2014
VIDEO Z NEHODY

Schumi před 20 lety plakal pro Sennu, teď bojuje o život a svět se za něj modlí

Zdroj: YouTube.com

1. května 2014 v den Svátku práce to bylo přesně 20 let, kdy na okruhu v Imole ošklivě havaroval legendární pilot Ayrton Senna a na následky zranění zemřel. Michael Schumacher byl posledním, kdo ho tehdy se svým Benettonem předjel. Teď sedminásobný šampion sám bojuje o život.

Brazilský pilot formule 1 Ayrton Senna byl už za svého života legendou, kterou obdivovaly miliony lidí po celém světě. Ještě nyní, 20 let po tragické smrti na okruhu v Imole, je Senna mnohými odborníky i fanoušky považován za nejlepšího závodníka všech dob. A to mezitím svět formule 1 poznal dominanci Michaela Schumachera.
 

Byl to právě Schumacher, kdo ve svém benettonu osudnou neděli 1. května 1994 Sennův williams na okruhu v Imole nelítostně stíhal. Pak přišlo sedmé kolo a nezáludná levotočivá zatáčka Tamburello, do které Brazilec vjel rychlostí 310 km/h. Lehký smyk, který na studených pneumatikách dostal, ale nedokázal kvůli náhle prasklé tyči řízení vyrovnat a přes usilovné brzdění narazil ve víc než dvousetkilometrové rychlosti do betonové zdi. V té chvíli šel až symbolicky do vedení Schumacher.
 

Lékaři řekli, že přes tvrdý náraz neměl čtyřiatřicetiletý Ayrton Senna v těle jedinou zlomenou kost. Osudným ale byl kus závěsu pravého předního kola, který trefil jeho typickou žlutou přilbu a prudký náraz způsobil Sennovi frakturu lebky i další zranění. "Já už viděl, že to bude smrtelný úraz hlavy," popsal okamžiky těsně po nehodě Sid Watkins, hlavní lékař formule 1, který byl mezi těmi, kdo se snažili Sennovi pomoci. Zachránit jej přitom nemohl ani urychlený letecký převoz do nemocnice.
 

Paradoxně jak už bylo zmíněno. posledním, kdo Sennu předjel, byl Michael Schumacher. Ten se ale po dojezdu do cíle a zjištění, že jeho soupeř a ikona F1 zemřel, rozplakal. O 20 let později je to Schumacher, kdo v nemocnici v Grenoblu bojuje o život. Po nehodě na lyžích je už více než čtyři měsíce v umělém spánku.

ČTK/jpz TN.cz