Aktualizováno 21.6. 2009 15:30

F1 ON-LINE: Silverstone opanoval Vettel, Red Bull má double

V podrobné on-line reportáži jsme sledovali poslední závod na okruhu v Silverstonu, který vyhrál Němec Sebastian Vettel před stájovým kolegou Webberem.

60. kolo Je konec závodu. S velkým náskokem vyhrál Sebastian Vettel před Markem Webberem, který podtrhl dominanci Red Bullu na této tradiční britské trati. Třetí skončil Barrichello z BrawnGP před krajanem Massou, jenž jezdí na ferrari. Pátý byl Rosberg na williamsu a až šestý vedoucí jezdec šampionátu Jenson Button. Poslední dvě bodovaná místa obsadil Trulli s Räikkönenem.

58. kolo
Vypadá to, že budou bodovat oba jezdci Ferrari. Massa je čtvrtý, Räikkönen osmý. Red Bull míří za druhým double této sezony.

55. kol
Pět kol do cíle a na trati nic nového. Bodované pořadí uzavírá Trulli s Räikkönenem. Button stále stahuje náskok a blíží se Rosbergovi. Vpřed ho žene domácí publikum.

53. kolo
Do konce poslední Velké ceny v Silverstonu zbývá 7 kol a 120 000 diváků už tuší, že bude svědkem double v podání stáje Red Bull.

52. kolo
Button stahuje náskok na páté místo a možná zaútočí na Massu s Rosbergem.

50. kolo Button díky pozdní zastávce v boxech získal šestou příčku a tak krouží na pozici, jenž vybojoval v kvalifikaci. Na čele závodu se nic nemění: 1. Vettel, 2. Webber, 3. Barrichello.

47. kolo
V boxech byi i Felipe Massa, jenž se vrátil na trať před Rosbergem. Palivo tankoval i Barrichello, který si obul měkkčí směs pneumatik, a Webber.

44. kolo Hamiltonův monopost se na chvíli změnil na sekačku.
Brit totiž odstal hodiny a vyjel mimo trať. Mezitím byl v boxech léídr závodu Vettel, který stále vede a jen školácka chyba či technická závada ho připraví o vítězství.

43. kolo
V boxech je i Rosberg, který dosud kroužil na čtvrté pozici.

42. kolo
Podruhé v boxech je Kimi Räikkönen.

39. kolo
I druhý účastník nehody Bourdais odstoupil.

37. kolo Kovalainen zajel do boxů a jako první jezdec ve Velké ceně Británie končí.
Důvodem byl pravděpodobně střet s Bourdaisem.

Pořadí po 37 kolech:
1. Vettel (Red Bull), 2. Webber (Red Bull), 3. R Barrichello (Brawn), 4. Rosberg (Williams), 5. Massa (Ferrari), 6. Trulli (Toyota), 7. Raikkonen (Ferrari), 8. Button (Brawn).

36. kolo Konečně trochu vzrušení.
Došlo ke střetu s Kovalainena s Bourdaisem, který přišel o přední křídlo. Manévr pilota stáje McLaren se ale možná bude řešit po závodě. Vše totiž nebylo zcela v pořádku. Fin byl ale potrestán již na trati - praskla mu levá zadní guma.

33. kolo
A jak se rychle radovali, tak fanoušci smutní. Hamilton už je zase za Alonsem.

30. kolo
Jsme v polovině závodu a britští fanoušci se dostali do varu, když Hamilton předjel Alonsa. Byl to ale jen souboj o 16. místo.

26. kolo
Buttonovi stále nepřilínají pneumatiky podle představ, tak těžko bude postupovat v pořadím výše a jeho sen o vítězství v domácí VC už je minulostí.

25. kolo
Vypadá to na double Red Bullu. Barrichello ztrácí každé kolo vteřinu na druhého Webbera. Vettel má obrovský náskok 20 vteřin.

Pořadí po 24 kolech: 1. Vettel, 2. Webber, 3. Barrichello, 4. Rosberg, 5. Massa, 6. Trulli.

23. kolo
Massa se vrátil z boxů na pátém místě. Na čtvrtého Rosberga ztrácí 3 vteřiny.

21. kolo
V boxech byl i lídr závodu Vettel a vrací se na trať stále jako vedoucí jezdec. Druhý je Masa, ale ten ještě musí do bvoxů.

20. kolo
Palivo doplnil i Barrichello a vrátil se na pátém místě. Nyní tankuje Webber, který vjel na trať těsně před Barrichellem.

19. kolo
Piloti houfně zajíždějí do boxů.Sedmý Trulli a osmý Button zajeli do boxů zároveň. Tankoval i Rosberg z týmu Williams.

15. kolo Nakadžima s williamsem zajel do boxů. Na čtvrté místo se tak posunul Räikkönen na ferrari, který ale také zajel do boxů a nyní je 10.

Pořadí po 15. kole: 1. Vettel, 2. Barrichello, 3. Webber, 4. Nakadžima, 5. Räikkönen, 6. Rosberg, 7. Trulli, 8. Button, 9. Massa, 10. Glock.

11. kolo Vettel neohroženě kraluje a vzdaluje se všem soupeřům. Na Barrichella z BrawnGP už má náskok více jak 10 vteřin. A to navíc Vettel pojede do boxů později než Brazilec.

9. kolo
Vettel zajel znovu nejrychlejší kolo a atakuje hranici 1,21 a je jasné, že Red Bullu se vyplácí nový trojitý difuzor. Barrichello stále druhý, Webber třetí. Hamilton stále 15.

6. kolo
Vettel zajel nové nejrychlejší kolo, které má nyní hodnotu 1,21,458. Němec je stále první před Barrichellem a Webberem. Button jezdí na osmém místě.

5. kolo
Webber stále svádí boj s Barrichellem o stříbrnou pozici. Oba vozy dělí jen jedna vteřina. Na vynikajícím čtvrtém místě jezdí Nakadžima na williamsu.

4. kolo Heidfeldovi bylo týmem sděleno, aby zajel do boxů vyměnit přední křídlo. Heidfeldovi se to nezdálo a tak technikům řekl, že do boxů přijede až později. Velmi nezvyklá situace.

3. kolo pořadí na čele:
1. Vettel, 2. Barrichello, 3. Webber. Vettel už si na čele vybudoval již třívteřinový náskok.

2. kolo Vettel zajel nejrychlejší kolo a stále zvyšuje náskok na Barrichella. Ten má problém uhlídat si druhé místo před Webberem. Hamilton sice stoupal, ale teď ho předjel Kubica.

2. kolo Alonso se propadl z 10. na 12. místo. Nahoru naopak stoupá úřadující šampión Hamilton, který startoval z poslední řady. Momentálně je čtrnáctý.

1. kolo Vettel si na startu uhlídal první pozici. Webber atakoval Barrichella, ale jezdec BrawnGP pozici udržel. Tedy žádná změna na prvních třech místech. Button se propadl na deváté místo.

13:58 Start nzávodu bude opět klíčový. Využije Button sílu svého vozu a prodere se vpřed?

13:55 Vítáme vás u on-line reportáže z VC Anglie, která se jede na okruhu v Silverstonu. Závod začne za malou chvíli.

Suverénní vládce šampionátu Jenson Button z BrawnGP se těšil, že na domácí půdě předvede další skvělé představení, jenže se přepočítal. V kvalifikaci na VC Británie předvedl jízdu plnou drobných chyb a skončil až šestý. Výrazně se tak snížily jeho šance na triumf v dnešním finálovém závodě.

Ještě potupněji dopadl jeho krajan Lewis Hamilton z McLarenu. Ten skončil už v první části kvalifikace, když obsadil nelichotivou 19. pozici. Hůře si vedl už jen Sébastien Buemi z Tora Rossa…

Zaváhání dvou britských miláčků tribun skvěle využili jezdci Red Bullu Sebastian Vettel s Markem Weberem. Prvně jmenovaný si dojel pro pole position a před dnešní Velkou cenou tak má nejvýhodnější pozici ze všech. "Je dobře, že Jenson v kvalifikaci neuspěl. Jenže i když startuje šestý, může ještě posbírat spoustu bodů,“ krotí optimismis Vettel, jenž je v průběžném pořadí mistrovství třetí právě za Buttonem a jeho stájovým kolegou Rubensem Barichellem.

Ten dnes může Vettela pořádně pozlobit, protože v kvalifikaci skončil druhý. Na bronzové příčce dojel Weber, ze čtvrté pozice vyjede Jarno Trulli z Toyoty.