Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 19. 3. 2012

Australská Grand Prix F1 mile překvapila

Když se týmy F1 na začátku tohoto týdne pakovaly na Velkou cenu Austrálie, ptal jsem se lidí skrze své účty na twitteru nebo facebooku ptal: "Týmy v těchto dnech jedou do Melbourne. A tam co?!“

Obdržel jsem vtipné odpovědí typu "Opalovat se!“ A já na to reagoval: "Vymlouvat se! Až na jeden…“ (Rozuměj vítěze.)
 

V podstatě jsem měl pravdu, ale formou výmluv jsem byl mile překvapen. Byly totiž nečekaně velmi blízko reálnému a pozitivnímu pohledu na věc.
 
Red Bull sice nevyhrál, ale jeho rychlost v závodě byla nad očekávání, byť McLaren podle vlastních slov již od desátého kola musel zvolnit, aby zmírnil spotřebu špatně vypočteného paliva. Znamená to, že by dokázal jet nejspíš ještě o něco rychleji. Tak jak tak, až se Red Bullu povede lépe kvalifikace, můžeme se bez nadsázky těšit na opravdový souboj titánů.
 
Ferrari dojelo páté. Spíše než lepším potenciálem auta pro závod jde o další z brilantních výkonů Fernanda Alonsa. Výkonnostní odstupy mezi týmy jsou netradičně malé a každé zlepšení může znamenat velký skok dopředu. Nebo velký propad.
 
Renault odjíždí z Melbourne s úsměvem, ačkoli ze třetího místa startující Romain Grosjean ze závodu vypadl a Räikkönenovi se nepovedla kvalifikace. Do cíle dojel sedmý, a je tedy důvod se domnívat, že Lotus je dobré auto. Jen v Austrálii nevyužil šance nám to ukázat.
 
O hodně lépe než v posledních letech na tom bude Williams, ale ani on nevyužil potenciálu. Mladé, byť bohaté mládí jen dokládá, jak je zkušenost k nezaplacení.
 
Bruno Senna se dopustil série chyb a kolega Pastor Maldonado spektakulárně boural v posledním kole. Jeden by se šel za takovou chybu v této fázi závodu oběsit, ale to by nám Williams neukázal výkonnostní vzestup v dalších závodech.
 
Oproti tomu je zklamáním Mercedes. Jeho propad rychlosti mezi kvalifikací a závodem není o nic menší než tomu bylo v posledních dvou letech.
 
Další víkend se jede závod v Malajsii. A víte, co je na něm super? Že charakteristika okruhu je naprosto odlišná od Melbourne. To znamená, že již příští víkend může být vše jinak!

 

Tomáš Richtr TN.cz