Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 27.12. 2011 13:13

Rallye Dakar: Letos pojede devět českých posádek

Témata:

Naposledy podle všeho pojede slavný závod Josef Macháček

Ve startovní listině dalšího ročníku Rallye Dakar je devět posáde s českou účastí. Mezi hlavní favority bude patřit Aleš Loprais s kamionem Tatra, zřejmě svojí poslední rally na čtyřkolce pojede pětinásobný vítěz závodu Josef Macháček.

 

"Na startu bude 465 posádek"

 

Na Nový rok odstartuje už 34. ročník závodu Rallye Dakar, která se musela v předchozích letech přesunout kvůli bezpečnostním rizikům z Afriky do jihoamerické pouště. Nový ročník začne v argentinském městě Mar del Plata na pobřeží Atlantského oceánu a cíl najdou po přejetí celého kontinentu směrem na západ v peruánské metropoli Limě až v místech, kde Jižní Ameriku omývá Tichý oceán. Doposud se končilo pokaždé v Buenos Aires.

 

 

Na startu bude 465 posádek - 171 automobilů, 185 motocyklů, 76 kamionů a 33 čtyřkolek, které bude čekat trasa dlouhá 8500 kilometrů, z nichž 4200 km bude ve formě rychlostních zkoušek. "Čeká nás pět etap v Argentině, potom dalších pět v Chile a na závěr čtyři etapy v Peru, takže opět náročných 14 soutěžních dnů, stejně jako v posledních 12 ročnících. V Peru jsou nádherné duny, takže to bude pro soutěžící poněkud těžší, budeme mít ostřejší trať," shrnul ředitel závodu Etienne Lavigne.

 

České posádky jsou rozdělené do čtyř týmů. Czech Dakar Team pojede již svou čtvrtou rally na Jihoamerickém kontinentu a nasazuje soutěžní kamion Tatra s pilotem Martinem Kolomým a motocykl Yamaha pilotovaný Janem Veselým. Loprais Team má dva kamiony, jednoho z favoritů závodu Aleše Lopraise bude podporovat i posádka Tomáše Vratného a další dva doprovodné vozy. Tatrovácký Offroad Sport bude reprezentovat kamion Miroslava Zapletala.

 

Českou vlajku budou reprezentovat i dva liazy, i když vedle pilota Jaroslava Valtra bude druhý vůz české značky řídit Polák Josef Cabala. Tradičně usedne do tatrovky i Brazliec Andre de Azevedo, jemuž dělá spolujezdce Jaromír Matinec.
Zřejmě naposledy na čtyřkolce pojede "Dakar" její pětinásobný vítěz Josef Macháček v barvách KM Racing Teamu. Třiapadesátiletý veterán se chce v budoucnu věnovat jiným odvětvím motorismu a zejména v buginách.

 

Přehled posádek s českou účastí:

 

Motocykly
100 Jan VESELÝ (Yamaha WR450F)

 

Čtyřkolky
251 Josef MACHÁČEK (Yamaha Raptor)

 

Kamiony
501 Aleš LOPRAIS - Petr ALMÁŠI - Michal ERNST (Tatra 815-2, 4x4)
513 Andre de Azevedo (Braz.) - Maykel Justo (Braz.) - Jaromír MARTINEC (Tatra T815)
527 Tomáš VRATNÝ - Ota MĚŘÍNSKÝ - Radim PUSTĚJOVSKÝ (Tatra T815-2)
530 Jaroslav VALTR - Jan BERVIC - David PABIŠKA (LIAZ 111.154)
547 Martin KOLOMÝ - René KILIÁN - David KILIÁN (Tatran T815)
551 Josef Cabala (Pol.) - Josef KALINA - Jakub FIRST (LIAZ 111.154)
557 Miroslav ZAPLETAL - Petr ZÁBRANSKÝ - Robert RANDÝSEK (Tatra T815)

tn.cz / Mediafax