Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 1. 12. 2010

Všechny kluby hokejové extraligy se zapojily do Charty fair play

Litvínov - Sparta
Zdroj: Mediafax
Tipsport extraliga - ilustrační fotografie.
Témata:

Všech čtrnáct klubů hokejové extraligy se zapojilo do projektu Charta fair play.

Desatera závazků s podpisy jednotlivých kapitánů s názvem Charta fair play budou vyvěšena na stadionech i v hráčských kabinách. Organizátoři projektu pod hlavičkou partnera nejvyšší domácí soutěže České pojišťovny chtějí, aby se k Chartě fair play připojili i fanoušci.
 

"Všichni by se měli chovat férově"
 

"Fair play by měla být nejen ve sportu, ale i v každodenním životě," řekl na tiskové konferenci na pražském stadionu Štvanice kapitán Sparty David Výborný. Charta apeluje na hlavně dodržování pravidel a chce vymýtit podvody, simulování a zákeřné fauly. "Jde o respekt mezi spoluhráči, protihráči, rozhodčími a fanoušky, kteří by se měli chovat férově," doplnil Výborný.
 

Kapitán Slavie Petr Kadlec myšlenku Charty fair play také přivítal. "Je to ve výchově už od mládí, jak se chováme ke spoluhráčům, tak bychom se měli chovat i k protihráčům," prohlásil Kadlec. "V dnešní době, kdy se hodně kouká na finance, které cpou do hokeje, na výsledky a na body, tak by se nemělo zapomínat, že jsme jen lidi a stojíme na ledě proti sobě, abychom podávali výkony, a ne kvůli tomu, abychom se zranili."
 

Stejně tak projekt podporuje předseda komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje Ondřej Fraňo. "Fair play je důležitá v každém sportu a všichni by ji měli ctít za každé situace. Hráč by měl v sobě najít dostatek odvahy přiznat omyl či jednání, které, byť jej rozhodčí nezaznamenal, by vedlo k výhodě druhé strany," prohlásil Fraňo. "Je to důležitá sebereflexe, morální princip. Myslím, že si to v české extralize uvědomuje většina hráčů. Jsem rád, že vznikl projekt, který fair play podpoří."
 

"U Slavie se Spartou je to všechno v pořádku"
 

Fanoušci se k myšlenkám Charty fair play mohou přihlásit na webových stránkách www.fairhokej.cz; vznikne tak Charta fanouška. "Fair play by se měla přenášet i z ledu do hlediště. Fanoušci by se měli chovat nejen k sobě, ale i k hráčům slušně," doplnil Kadlec. "Český hokej má výborné fanoušky, ale má i nějaké špatné. Je to všude na světě. Sparta venku je terč jak pro hráče, tak pro fanoušky, a někdy to je hodně těžké," doplnil Výborný.
 

Podle obou kapitánů pražských 'S' jsou hokejoví příznivci celkově kultivovanější než fotbaloví. "Hokej je na trošku jiné úrovni než fotbal a fanoušci se k sobě na hokejových derby chovají korektně," pochvaluje si Výborný. "Nedochází k žádným extempore, spíš spolu fanoušci soutěží ve vymýšlení docela vtipných transparentů než nějakými bitkami. U Slavie se Spartou je to všechno v pořádku," poznamenal Kadlec.

ČTK