Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 19.12. 2009 15:49

Štěpánek vs. Schwarz, aneb brankářská řež o olympiádu

Témata:

Kouč Vladimír Růžička počítá do Vancouveru s gólmany ze zámoří Tomášem Vokounem z Floridy a Ondřejem Pavelcem z Atlanty. Vstupenka na olympiádu pro třetího brankáře je však stále ve hře.

O místo brankářské trojky svedou v kleci souboj Jakub Štěpánek s Markem Schwarzem, kteří září jak v extralize, tak v reprezentaci. Venku ze hry je naopak na 99 procent Lukáš Mensator, jemuž se v nejvyšší soutěži nedaří podobně jako jeho Karlovým Varům.


"Oba odevzdávají výborné výkony. Mají stejnou výchozí pozici. Máme z toho příjemně zamotanou hlavu. Marek Schwarz, když nastoupil v nároďáku, tak zachytal výborně. Kuba Štěpánek byl v listopadu zraněný, ale předtím chytal také velice dobře," okomentoval asistent trenéra Josef Jandač možnosti současné dvojice gólmanů, která startuje na Channel One Cupu.


Šance obou gólmanů jsou vyrovnané


Kouč Růžička naznačil, že v nominaci do Vancouveru by se měli objevit dva hráči z extraligy. Vedle slávistického centra Červenky tak zůstává místo pro třetího gólmana. Šance Štěpánka a Schwarze jsou podle Jandače vyrovnané "Je to padesát na padesát, jsou na tom výkonnostně přibližně stejně," doplnil Jandač s tím, že zápasy na Channel One Cupu mohou o jejich nominaci naznačit, nikoliv rozhodnout.Pro Štěpánka hovoří především výraznější zkušenosti v reprezentaci. Dres národního týmu poprvé oblékl v minulé sezoně, na jejím konci pak byl jedničkou na mistrovství světa ve Švýcarsku. Právě jeho jméno bylo skloňováno v souvislosti s trojkou pro olympiádu nejvíce. "To je otázka na trenéra, jestli má otazníky v nominaci. Já se na to snažím nemyslet. Dozvím se to 30. prosince," řekl vítkovický gólman.


Šanci na olympiádu ale letos vidí velkou. I když má kariéru před sebou, rád by atmosféru pod pěti pruhy zažil už v únoru. "Každý by se chtěl dostat na olympiádu co nejdříve to půjde. Vím, že letos je obrovská šance. Nevím, co bude za čtyři roky. Můžu být úplně někde jinde. Nikdo neví, co se může stát," uvedl Štěpánek.Třiadvacetiletý Schwarz, který má na kontě šest startů v NHL v dresu St. Louis, na zámořských kluzištích strávil čtyři sezony, ale nebere to jako svou výhodu. Přestože rozměry hřiště a pásem budou stejně jako v zámořských soutěžích. "Jsem už rok v Česku, takže si člověk odvykne. Tady už jsou také úzká hřiště, vyjde to nastejno," doplnil mladoboleslavský Schwarz, který v národním týmu v listopadu debutoval.


Do Vancouveru by chtěli jet oba


Se Štěpánkem při vystoupení v úterním přípravném zápase v Košicích na Slovensku vtipkovali, že by mohli letět do Vancouveru oba. "Říkali jsme, že by někdo z Ameriky nemusel. Asi by to musel být Pavelec," smál se Schwarz. "Bylo by dobré, kdyby to tak šlo. Asi to ale nepůjde, bude se to muset mezi námi rozdělit," podotkl Štěpánek.


Větší šanci mají zřejmě na to, že by se oba představili na květnovém mistrovství světa v Německu. I s ohledem na světový šampionát mají stavitelé reprezentačního týmu z formy mladých gólmanů radost. "Nic jiného nezbývá, než aby jeli mladí gólmani. Jiné výkonnostně lepší nevidím. Je dobře, že sbírají zkušenosti," dodal Jandač, který měl na mysli zápas na Slovensku nebo utkání Euro Hockey Tour.

tn.cz / ČTK