Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 24. 2. 2013
jak podniká vítěz z nagana

Hokejista Šmehlík má v Buffalu 170 psů! Ti z Evropy jsou ale lepší, říká

Richard Šmehlík
Zdroj: Getty Images
Richard Šmehlík
Témata:

Slavným se stal díky naganskému triumfu a ví se o něm, že dostal od Dominika Haška hokejkou do zubů. Samozřejmě, nechtěně a při oslavách. Nyní vlastní hotel, ale ne ledajaký. V Buffalu hostí 170 psů!

Hokejovou kariéru uzavřel obránce Richard Šmehlík už v roce 2003. Na vrcholu kariéry získal s New Jersey slavný Stanley Cup a hned se vrhnul na podnikání. Hokej sleduje jen z povzdálí a věnuje se práci, která je pro něj i velkým koníčkem.


Šmehlík je zabraný do svého psího hotelu. "Když jsem odjížděl, měl jsem asi 170 psů," říká "Je to spíš taková zábava. Měl jsem to rád už od dětství a dělám to s láskou. Mám tam manažera a šestnáct pracovníků, nemusím tam být každý den,“ pochvaluje si.

Richard Šmehlík
Zdroj: Getty Images Richard Šmehlík


Na nápad podnikat v tomto oboru přišel už během kariéry. "Vždycky jsem měl rád zvířata. Když jsem hrál hokej, tak jsem neměl žádné zvíře až do doby, než jsem se v jednom roce zranil. Nehrál jsem kvůli operaci kolena celou sezonu. Pořídil jsem si psa a od té doby jsem věděl, že bych to chtěl jednou dělat," řekl Šmehlík.


V té době poznal, že hotely pro psy nenabízí takové služby, jaké by si představoval. "My nabízíme kompletní servis. Postaráme se o ně, také nabízíme výcvik. Prostě všechno, co majitelé potřebují. Pomáháme i policii a veřejným složkám a máme i psy od pohraniční stráže," uvedl Šmehlík.


Olympijský vítěz dnes už ví, že vsadil na dobrou kartu. "V dnešní době jsou lidé více v depresi a tíhnou ke zvířatům."

Richard Šmehlík
Zdroj: Getty Images Richard Šmehlík


Do Ameriky vozí i psy z Evropy. "Občas si sem přijedu pro psa. V Evropě jsou celkově psi lepší, než v Americe, protože tady se víc dohlíží na chov," řekl Šmehlík.


Dnes už možná někteří jeho zaměstnanci netuší, že jejich šéf vlastní zlatou medaili z Nagana. "Lidé v Americe jsou spíš takoví, že se dívají dopředu, že se neohlíží tolik za minulostí," vysvětluje.


Hokej ale sleduje dál. A pozvání na oslavy 15 let naganského vítězství si ujít nenechal. Na otočku přicestoval, aby viděl kamarády, z nichž některé nepotkal od triumfu v Japonsku. "Je to pěkné se po letech setkat," řekl novinářům.


"Naposledy jsem tady byl shodou okolnosti po 20 letech teď na Vánoce. Děti tu ještě do té doby na Vánoce nebyly, ale jezdí sem za bratranci a sestřenicemi. Vyrůstaly v Americe a jejich domov je tam. Ale mluví normálně česky, protože tak mluvíme doma s manželkou," uvedl Šmehlík.

Richard Šmehlík
Zdroj: Getty Images Richard Šmehlík


Třiačtyřicetiletý odchovanec Vítkovic v Buffalu strávil převážnou část kariéry v letech 1992 až 2002. Až v poslední sezoně kariéry opustil Sabres a hrál nejdříve za Atlantu a pak za New Jersey. Triumf z Nagana si ve videozáznamech nepřipomíná. "Ale přehled o hokeji v Česku mám. A celkově o sportech, na to se vždycky dívám. Vím, že mládež trošku zaostává a není to jako za nás," prohlásil Šmehlík.


Vyjádřil tak obdiv parťákům z Nagana, kteří ještě hrají. "Jsou to výjimeční hráči, kteří vydrží tak dlouho hrát a podřídí tomu všechno. Je to výjimka, není jich moc," řekl na adresu Jaromíra Jágra, Romana Hamrlíka a Milana Hejduka v NHL.

ČTK, ram TN.cz