Aktualizováno 20.11. 2010 09:52

Pavelec si připsal v NHL téměř po roce zase čisté konto

Ondřej Pavelec nepustil v pátečním utkání hokejové NHL proti Washingtonu ani jednu střelu a výrazně přispěl k vítězství svého týmu 5:0.

Thrashers, kteří přerušili sérii tří porážek, rozhodli o svém triumfu už v úvodních devíti minutách první třetiny, kdy vstřelili tři branky a vyhnali na střídačku brankáře Bradena Holtbyho. Zbylých jednapadesát minut se tak na ledě odehrával souboj českých gólmanů. Do branky Capitals se totiž postavil Michal Neuvirth, který z 31 střel dvakrát inkasoval.

Pavelec si připsal první shut-out od 9. prosince minulého roku a byl vyhlášen nejlepším hráčem utkání. "Pokaždé je pěkné, když vychytáte nulu. Ale daleko důležitější je, že jsme získali dva body proti jednomu z nejlepších týmů v lize," prohlásil po utkání Pavelec, který i v součtu s předchozím zápasem pustil za svá záda jen dvě z 63 střel.

Vrbata se blýskl třemi body

Útočník Radim Vrbata se gólem a dvěma asistencemi podílel na velkém obratu Phoenixu na ledě Edmontonu. Domácí Oilers vedli i díky gólu a asistenci Aleše Hemského po 32 minutách už 3:0, nakonec však prohráli 3:4 po samostatných nájezdech.

Zásadní pro vývoj utkání byly momenty po třetím gólu domácích, kdy se hosté díky dvěma gólům během 83 sekund dostali rychle zpět do zápasu. O vyrovnání se pak postaral v poslední minutě základní hrací doby Wojtek Wolski, v penaltovém rozstřelu rozhodl o výhře Kojotů v páté sérii Eric Belanger.

Martin Havlát z Minnesoty znovu potvrdil, že v letošní sezoně mu spíš než střelba jdou přihrávky a dvěma asistencemi přispěl k vítězství Minnesoty na ledě Detroitu 4:3 v prodloužení.

Havlát nejprve přihrál v 9. minutě na první gól Brentu Barnsovi, v poslední minutě nastavení pak vytvořil tlak před brankou, bruslí tečoval puk, který následně dorazil do sítě John Madden. Velký podíl na vítězném gólu měl obránce Marek Židlický, který v rohu útočného pásma ukličkoval jednoho ze soupeřů a následně poslal před branku klíčovou přihrávku.

Madden po utkání věnoval gól Patu Burnsovi, bývalému trenérovi, který v roce 2003 dovedl New Jersey Devils k zistku Stanley Cupu. Burns v pátek podlehl v 58 letech rakovině.

Voráček přispěl gólem k vítězství Columbusu

Svůj čtvrtý gól v sezoně vstřelil útočník Jakub Voráček a i díky němu Columbus zvítězil v Anaheimu 4:3. Voráček se prosadil v 34. minutě, když dorazil do branky střelu Samuela Pahlssona a dostal svůj tým do vedení 3:2.

Blue Jackets během deseti dnů ukončili hned tři vítězné šňůry svých soupeřů. Nejprve zastavili St. Louis, kteří předtím vyhráli sedmkrát v řadě, následně ukončili domácí neporazitelnost Los Angeles, kteří vyhráli úvodních osm utkání v sezoně na vlastním ledě a nyní přerušili sérii pěti domácích vítězství Anaheimu.

Zcela na opačném konci tabulky se nacházejí Calgary Flames, kteří však v pátek zabrali a rozstříleli obhájce Stanleyova poháru z Chicaga 7:2. Hlavní zásluhu na tom měl Jarome Iginla, jenž hattrickem zdvojnásobil svůj počet gólů v letošní sezoně.

Statistika NHL:
Pittsburgh - Carolina 5:4 po sam. n. (2:2, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky: 9. a 50. Kunitz, 12. Kennedy, 29. Crosby (Z. Michálek), rozh. nájezd Letang - 32. a 60. J. Jokinen, 1. B. Sutter, 16. Dwyer. Střely na branku: 36:34. Diváci: 18.264.

Detroit - Minnesota 3:4 v prodl. (0:1, 1:1, 2:1 - 0:1)
Branky: 40. Helm, 43. Franzén, 45. Eaves - 9. Burns (Havlát), 22. Clutterbuck, 59. M. Koivu, 65. Madden (Havlát, Židlický). Střely na branku: 44:27. Diváci: 20.066.

Buffalo - Los Angeles 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)
Branky: 21. Sekera, 36. Vanek, 43. Connolly, 56. Hecht - 5. Brown, 29. Simmonds. Střely na branku: 26:36. Diváci: 18.418.

Atlanta - Washington 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
Branky: 3. Eager, 9. Antropov, 10. E. Kane, 40. Byfuglien, 58. Burmistrov. Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, z 29 střel neinkasoval a úspěšnost zákroků měl 100 procent. Michal Neuvirth odchytal za Washington 51 minut, z 31 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,5 procenta. Střely na branku: 36:29. Diváci: 11.115.

Anaheim - Columbus 3:4 (0:1, 2:3, 1:0)
Branky: 21. S. Koivu, 26. Ryan, 48. Perry - 12. Nash, 26. Clark, 34. Voráček, 37. Commodore. Střely na branku: 50:29. Diváci: 13.667.

Colorado - NY Rangers 5:1 (0:0, 4:0, 1:1)
Branky: 22. Jones, 28. Porter, 33. Duchene, 36. Shattenkirk, 45. Winnik - 47. Stepan. Střely na branku: 26:26. Diváci: 16.002.

Calgary - Chicago 7:2 (2:1, 2:0, 3:1)
Branky: 31., 39. a 59. Iginla, 9. Hagman, 13. Moss, 57. Morrison, 60. Glencross - 7. Skille, 60. Brouwer. Střely na branku: 36:33. Diváci: 19.289.

Edmonton - Phoenix 3:4 po sam. n. (1:0, 2:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 13. Hemský, 25. Horcoff, 32. Penner (Hemský) - 34. Korpikoski (R. Vrbata), 35. R. Vrbata, 60. Wolski (R. Vrbata), rozh. nájezd Belanger. Střely na branku: 30:42. Diváci: 16.839.

St. Louis - Ottawa 5:2 (0:1, 3:0, 2:1)
Branky: 31. Boyes, 32. Colaiacovo, 32. Brewer (Sobotka), 49. McDonald, 55. Berglund - 10. Fisher (M. Michálek), 56. Winchester. Střely na branku: 33:20. Diváci: 19.150.