Aktualizováno 13.1. 2015 18:21
video stal se legendou

NOC PRO 39! Haška čeká další pocta, jeho dres půjde ke stropu

Dominik Hašek
Zdroj: Twitter
Dominik Hašek

Dominik Hašek musel znovu do Ameriky. Před nedávnem ho přijali do Síně slávy NHL, ale další pocty přibývají. V noci na čtvrtek v Buffalu slavnostně vyřadí jeho dres. Sabres totiž hostí Detroit, kde se také proslavil.

Fanoušci tentokrát budou muset přijít dříve, než bývá zvykem. Ceremonie se odehraje před zápasem a na tribunách už zcela jistě budou skoro všichni vybavení čepicemi, dresy klubové legendy. U stropu haly už visí dresy Tima Hortona (2), Richarda Martina (7), Gilberta Perreaulta (11), Reného Roberta (14), Pata Lafontaina (16) a Dannyho Garea (18). Dominik Hašek bude sedmým hráčem slavnostně oceněným hráčem.


Shodou okolností bude mít úžasný kompars. V brankách Buffala a Detroitu chytají mladící Michal Neuvirth a Petr Mrázek. Možná i Haškovo jméno otevřelo gólmanům z Čech cestu do NHL.
 

Michal Neuvirth
Zdroj: isifa.com Michal Neuvirth

 

Michalovi Neuvirthovi bylo pouhých 9 let, když "Dominátor" na olympiádě v Naganu vychytal zlato. Pro dítě, kterým tehdy byl, to byly skvělé časy. "Vůbec jsme se nechtěli učit. Všechno, co nás zajímalo, byl hokej. Život se zastavil. Všichni sledoval hokejové hry," usmál se Neuvirth, když se ho novináři ptali, zda si vzpomíná na dobu, kdy Hašek chytal.
 

"Dívali jsme se i ve škole, bylo něco zvláštního. Od té doby byl Dominik můj idol," přiznal rodák z Ústí nad Labem. O tom, že mluví pravdu, svědčí i to, že má Haškův portrét na své přilbě.
 


Svého hrdinu bude současný gólman Sabres moci vidět v noci. Haškovo číslo 39 vystoupá ke stropu haly Niagara Center, česká hokejová legenda zůstane v Buffalu navždy.


"Bude to pro něj úžasná noc a myslím, že i pro český hokej," myslí si Michal Neuvirth. "On je prostě legenda. Chystám se za ním a určitě si nechám podepsat pár věcí do mé sbírky," plánuje Neuvirth a to i přesto, že se s Haškem vlastně už nějakou dobu zná. V době, kdy Dominátor hrál svou poslední sezonu za Detroit, byl už Michal Neuvirth za mořem a budoval si jménu v brance Plymouthu Whalers. Mladík dostal od svého vzoru lístky na NHL a po zápase zašli do Chili baru.Aby to bylo kompletní, tak i v brance Detroitu bude český gólman. Petr Mrázek je považován za jeden z největších brankářských talentů a i když je o pár let mladší než Michal Neuvirth, Haškova kariéra ho také zaujala a vnímal prý i Nagano."Vzpomínám si na to, vím, že Dominik byl v Naganu neuvěřitelný," říkal Mrázek, kterému v té době bylo 6 let. "Každý, chtěl být tehdy jako Hašek nebo Jágr," připomínal.


Petr Mrázek v NHL
Zdroj: isifa.com Petr Mrázek v NHL


Vypadá to tedy tak, že Dominik Hašek bude při jeho večeru, sledovat souboj dvou českých brankářů. Muž, který získal dva Stanley Cupy, dvakrát vyhrál Hartovu trofej a šestkrát přebíral Vezinovu trofej pro nejlepší brankáře NHL, si to rozhodně užije! A hala, kde strávil 10 krásných let, bude aplaudovat vestoje. Mimochodem, o tom, jak byl Hašek výjímečný i v NHL, svědčí tento graf.
 

Dominik Hašek v NHL (procentuální úspěšnost zákroků)
Zdroj: Faceoff Circle Dominik Hašek v NHL (procentuální úspěšnost zákroků)

Dominik Hašek v NHL (procentuální úspěšnost zákroků)


Slavnostní vyřazení dresu Dominika Haška můžete sledovat na NOVA Sport dnes v noci od 00:45.

ram TN.cz