Publikováno 28. 5. 2009

NHL: Detroit porazil Chicago a zahraje si s Pittsburghem o Stanley Cup

Hokejisté Detroitu zvítězili v pátém utkání finále Západní konference nad Chicagem 2:1 po prodloužení a zajistili si postup do finále Stanley Cupu.

V něm se Red Wings utkají s mužstvem Pittsburghu, který si postup zajistil v noci na středu, kdy si i napočtvrté poradil s Carolinou. Boje o Stanley Cup se tedy zúčastní stejné týmy jako v loňské sezoně. Tehdy se po vítězství 4:2 na zápasy radoval z trofeje Detroit, který tak má ideální příležitost k obhajobě.

V prvních dvou třetinách se diváci gólu nedočkali

Hodně vyrovnané bylo od úvodu utkání mezi Detroitem a Chicagem. Hostující Blackhawks nastoupili bez českého útočníka Martina Havláta, kterého i nadále trápí zdravotní problémy a v první třetině museli čelit velkému náporu domácích hráčů. Detroit svého soupeře v první části přestřílel 21:9, gólman hostů Huet však chytal velice spolehlivě.

Na sestřih ze zápasu se podívejte zde:

Druhá třetina již byla o poznání vyrovnanější, ani jeden z celků se však nedokázal brankově prosadit. To se podařilo až ve 47. minutě útočníkovi Detroitu Danu Clearymu, který tak svůj celek přiblížil vysněnému finále. Blackhawks však dokázali odpovědět o šest minut později, kdy se trefil forvard Patrick Kane a poslal dramatické utkání do prodloužení.

V něm o vítězství a následném postupu do finále Stanley Cupu rozhodl po čtyřech minutách hry útočník Darren Helm. Ihned po zápase proběhla slavnostní ceremonie, při které Henrik Zetterberg převzal Campbell Trophy určenou pro vítěze Západní konference.

Švédský útočník se s trofejí pouze vyfotil. Nedotkl se jí. A proč? Protože se traduje, že pokud se této trofeje dotknete, nevyhrajete Stanley Cup. Na tyto pověry se zcela vykašlal kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, který si po postupu přes Carolinu trofej vzal a odjel s ní mezi své spoluhráče. Více ZDE.

Detroit se tak v repríze loňského finále utká opět s Pittsburghem, který ve finále Východní konference sestřelil Carolinu 4:0 na zápasy.

Výsledek NHL, finále Západní konference:

Detroit - Chicago 2:1 po prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0), konečný stav série: 4:1.
Branky: 47. Cleary, 64. Helm - 53. Kane. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Střely na branku: 46:31. Diváci: 20 066 (Joe Luis Arena). Hvězdy utkání: 1. Osgood (Det.), 2. Huet (chic.), 3. Helm (Det.).