Aktualizováno 7.5. 2010 11:27

I s přispěním Hamrlíka srovnal Montreal sérii s Pittburghem, Detroit odvrátil mečbol

Hokejisté Montrealu zvítězili ve čtvrtečním utkání play off NHL nad Pittsburghem 3:2 a srovnali sérii na 2:2. Hlavně díky autorovi sedmi bodů Johanu Franzénovi smetl Detroit San Jose 7:1 a snížil stav série na 1:3.

Canadiens od 6. minuty až do začátku třetí třetiny prohrávali 1:2, pak však během 93 sekund dvěma brankami otočili skóre a těsný náskok uhájili až do konce. Asistenci u vítězného gólu si připsal český obránce Roman Hamrlík.

Rozhodující gól si ale ve skutečnosti dali Penguins sami. Brian Gionta při rychlém protiútoku přihrával před branku a vracející se obránce Pittsburghu Kris Letang puk srazil za záda vlastního gólmana.

Halák znovu deptal střelce Pittsburghu

Hlavní postavou v dresu Montrealu byl opět slovenský brankář Jaroslav Halák, který sice z prvních tří střel dvakrát kapituloval, zbývajících 32 pokusů Tučňáků ale zlikvidoval a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

"Halák nám dal šanci vrátit se zpátky do zápasu a vybojovat vítězství," konstatoval obránce Josh Gorges. "První dva góly na začátku zápasu nás rozhodily, psychicky jsme na tom byli špatně, nic se nám nedařilo a nebýt výkonu Jara, asi bychom se z toho nedostali," dodal.

Pittsburgh měl během úvodních čtyřiceti minut zápasu jasnou střeleckou převahu 26:9, první třetina dokonce vyzněla na střely 11:3 pro hosty. Přesto se nakonec radovali domácí. "Soupeř trpělivě číhal na svou šanci a dokázal ji využít," smutnil kapitán Pittsburghu Sidney Crosby, který už v pátém zápase za sebou nedal gól.

I proto favorizovaní se obhájci Stanleyova poháru trápí s jasným outsiderem play off, který si účast ve vyřazovacích bojích zajistil až v poslední den základní části. A hráči Montrealu si to užívají.

"Nemáme co ztratit, nikdo nepočítal s tím, že dojdeme takhle daleko. Kdyby nám někdo řekl, že po čtyřech zápasech budeme hrát s Pittsburghem nerozhodně, řekl bych mu, že to beru," usmál se útočník Mike Cammalleri.

Série pokračuje v sobotu v Pittsburghu a bude se hrát o postupový mečbol.

Franzénova show - 4 góly a 2 asistence

Rozhodující krok pro postup zatím neudělali hokejisté San Jose. Detroit je v druhém domácím zápase rozstřílel 7:1 a snížil stav série na 1:3. Hlavní hvězdou zápasu se stal Johan Franzén, který měl prsty v šesti gólech, když čtyři sám vstřelil a na další dva přihrál.

Franzén stihl nastřílet hattrick během úvodních jedenácti minut první třetiny, kterou Red Wings vyhráli 5:0. "Nechtěli jsme to ještě vzdát, naopak jsme chtěli vlastním fanouškům ukázat, že se o to ještě popereme. Chtěli jsme pro ně prostě dneska vyhrát a to se povedlo. Teď musíme vyhrát zase další zápas," prohlásil Franzén, který se šesti body vytvořil nový rekord Detroitu v play off. Dosavadním maximem v jednom utkání bylo 5 bodů (Norm Ullman a Steve Yzerman).

Franzén své první tři góly vměstnal do tří minut a šestadvaceti sekund a jen o dvě sekundy zaostal za nejrychlejším hattrickem v historii play off, který v roce 1985 vstřelil Tim Kerr z Philadelphie do sítě New Yorku Ranges.

Žraloci nyní mají jen pár desítek hodin, aby se z debaklu vzpamatovali. Druhou šanci na postup do finále konference budou mít v sobotu na domácím ledě, kde vyhráli posledních šest zápasů.

Stanleyův pohár, 2. kolo:

Východní konference - semifinále:
Montreal - Pittsburgh 3:2 (1:2, 0:0, 2:0) - stav série 2:2

Branky: 3. Pyatt (Moen, Metropolit), 43. Lapierre (Darche, Bergeron), 44. Gionta (Pyatt, R. HAMRLÍK) – 4. Talbot, 6. Kunitz (Crosby, Goligoski). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Střely na branku: 25:35. Diváci: 21 273 (Bell Centre).
Hvězdy utkání: 1. Halák, 2: Gorges (oba MON), 3. Talbot (PIT).

Západní konference - semifinále:
Detroit - San José 7:1 (5:0, 1:1, 1:0) - stav série 1:3

Branky: 6. Bertuzzi (Franzén, Zetterberg), 8. Franzén (Zetterberg, Bertuzzi), 11. Franzén (Bertuzzi, Lidström), 12. Franzén, 19. Filpulla (Holmström, Dacjuk), 24. Rafalski (Bertuzzi, Franzén), 48. Franzén (Bertuzzi, Lidström) - 40. Heatley (Thornton, Marleau). Vyloučení: 9:12, navíc Abdelkader – Nichol na 5 min. a Draper – Thornton, Clowe na 10 min. Využití: 3:1. Střely na branku: 37:29. Diváci: 20 066 (Joe Louis Arena).
Hvězdy utkání: 1. Franzén, 2. Zetterberg, 3. Bertuzzi (všichni DET).