Aktualizováno 2.1. 2010 09:07

Hokejovou lahůdku pod širým nebem ovládl Boston

Venkovní zápas NHL známý také jako Winter Classic vyhráli po obratu v utkání hokejisté Bostonu, kteří porazili 2:1 v prodoužení Philadelphii.

Stala se z toho tradice. Již potřetí za sebou patřil Nový rok ojedinělé hokejové podívané s názvem Winter Classic, během níž se slavná NHL vrací ke svým kořenům, kdy se zápasy hrály pod širým nebem.

Po Buffalu a Chicagu se vizuálně nevšední pokoukání uskutečnilo v Bostonu. Na kluzišti, které vyrostlo na stadionu slavného baseballového klubu Red Sox, změřili síli místní Bruins s Philadelphií. V předchozích dvou případech zvítězili hosté, na jejichž triumf to vypadalo i tentokrát.

Po brance Dannyho Syvreta z úvodu druhé třetiny totiž Flyers vedli až do 58. minuty zápasu. V čase 57:42 se o vyrovnání postaral v přesilové hře Mark Recchi, jemuž asistoval český útočník David Krejčí, který ukončil šestizápasovou sérii bez bodu. O dokonalém obratu v ostře sledovaném duelu se postaral ve druhé minutě nastavení německý reprezentant Marco Sturm.

Zápas se rozjížděl pomalu, ale gradoval

Během první třetiny, kterou odstartovaly slavnostním buly legendy historie zámořské soutěže Bobby Clarke a Bobby Orr, příliš šancí k vidění nebylo. Největší vzruch nakonec přinesl začátek 13. minuty, kdy si v pěstním souboji vyměnili názory domácí Thornton s hostujícím Carcillem.

Druhá část hry přinesla sice jen jediný gól, ale především výrazně více zajímavých událostí. Po jedné z nich změnil bezbrankový stav na staré mechanické tabulky v 25. minutě obránce Syvret, jenž využil zaváhání gólmana Thomase a vstřelil svoji vůbec první branku v NHL.

Na úvod třetího dějství vyzkoušel Leightonovu pozornost ve vlastním oslabení střelou ze středního pásma Sturm a nechybělo mnoho, aby se mohl radovat z vyrovnání. Po nejistém zákroku hostujícího gólmana doskákal puk na levou tyč, ale odrazil se mimo branku.

Rozhodnout mohl v 56. minutě v obrovské šanci Carter, jenže jej vychytal Thomas. Hartnell chvilku nato zády k brance mířil z brankoviště těsně vedle, hra se přesunula na druhou stranu kluziště a Boston si vynutil přesilovku. V ní se dokázal proti svému bývalému týmu prosadit s přispěním Krejčího Recchi, po více než 150 minutách ukončil Leightonovu neprůstřelnost a poslal zápas do prodloužení.

Utkání rozhodl Němec Sturm

Nastavení začalo další početní výhodou Bostonu, kterou Bruins získali ještě v závěru základní hrací doby. Flyers však odolali a rozhodnout vzápětí mohli Briere s Richardsem. Poslední slovo měl však nakonec Němec Marco Sturm, který v závěru druhé minuty prodloužení vystřelil pro Bruins i druhý bod.

"Myslím si, že je to situace, o které jsem dnes ráno snil. Každý hráč chce rozhodnout o výhře svého týmu v prodloužení, zvláště v takovém utkání," uvedl Sturm.

Jeho spoluhráč a kapitán týmu Zdeno Chára dokonce srovnal radost z výhry s triumfem ve Stanley Cupu. "Jsem si jistý, že vzpomínka na tento zápas nám zůstane po zbytek našeho života. Po vítězném gólu jsme všichni naskákali na Sturmyho, každý okolo poskakoval. Všichni se vzájemné objímali a připadalo mi to, jako bychom téměř vyhráli Stanleyův pohár," popisoval své dojmy Chára.

Výsledek zápasu NHL pod širým nebem:

Boston - Philadelphia 2:1 v prodloužení (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 58. Recchi (Morris, KREJČÍ), 62. Sturm (Bergeron, Chára) - 25. Syvret (Hartnell, Carter). Rozhodčí: Fraser, Rooney - Seitz, Murphy. Vyloučení: 3:4, navíc S. Thornton - Carcillo oba 5 min. Využití: 1:0. Střely na branku: 26:25. Diváci: 38.112.

Atlanta prohospodařila na ledě Buffala tříbrankový náskok

Hokejisté Atlanty promarnili v druhém novoročním utkání NHL na ledě Buffala tříbrankový náskok a prohráli 3:4 v prodloužení. Hostující Thrashers, kteří do zápasu nastoupili bez brankáře Ondřeje Pavelce, si slibné vedení vypracovali v rozmezí 30. až 37. minuty. Domácí Sabres ale jejich rychlé zásahy nezlomily a zejména zásluhou Jochena Hechta, autora dvou branek a jedné asistence, srovnali skóre. V následném prodloužení pak o výhře Buffale rozhodl Derek Roy.

Buffalo - Atlanta 4:3 v prodl. (0:0, 1:3, 2:0 - 1:0)
Branky: 38. a 45. Hecht, 43. Connolly, 65. D. Roy - 30. Kovalčuk, 32. E. Kane, 37. Little. Střely na branku: 23:35. Diváci: 18.690.