Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 21. 5. 2010

Šéftrenér Lener: Zasloužená výhra nad vystresovanými Finy

Salvomír Lener, který je sám bývalým úspěšným koučem a nyní šéftrenérem svazu, si pochvaloval výkon české reprezentace v zápase proti Finsku.

Česká reprezentace byla po porážce od Švýcarska na pokraji vyřazení. Jenže poté se parta kolem vůdce Jaromíra Jágra obdivuhodně zvedla a porazila Lotyšsko, Kanadu a ve včerejším nervydrásajícím dramatu i Finsko. Češi tak domů nepojedou se sklopenou hlavou, ale budou hrdě bojovat o medaile.
 

"Je tam vidět pozitivní energie"
 

Mužstvo nalezlo ztracenou sílu. "Moc se mi líbí ten jeho duch, jak kluci žijí na střídačce, jak se povzbuzují. Je tam na nich prostě vidět ta pozitivní energie a soudržnost, jak to mužstvo chce uspět," řekl Slavomír Lener, šéftrenér svazu, který české hokejisty sleduje přímo v Německu.

A jejich výkon si moc pochvaloval. "Celkově jsme podle mého názoru vyhráli zaslouženě. Byli jsme většinu zápasu aktivní, snad jen ve druhé třetině to bylo o něco opatrnější. Stejně jako v duelu s Kanadou jsme soupeře nutili k chybám, kluci se navíc nebáli zkoušet to jeden na jednoho," řekl Lener. "Hráli jsme uvolněně, nebyl tam žádný velký tlak, pod tím mi naopak i přes úvodní gól připadali Finové. Vypadali vystresovaní," všiml si Lener.
 

Ten chválil hlavně defenzivu, útok by se podle něj měl ještě zlepšit v produktivitě. "Před skvělým Vokounem hrála obrana výborně. Dokázali jsme Finy celkově dobře pokrývat a měli výborný přechod do útoku, ale potřebujeme stále tři až čtyři gólové šance na vstřelení branky," řekl Lener.
 

"Švédové chtějí titul"

Ten se Švédy, kteří jsou semifinálovým soupeřem Čechů, čeká těžký duel. "Zlepšili se v průběhu turnaje, věří si do útoku, chodí hodně do brány. Pocitově by na tom však oba týmy mohly být podobně, my jsme se zvedli v posledních duelech, Švédsko se zlepšuje od té porážky s námi ve skupině," řekl Lener, který má se švédským hokejem bohaté zkušenosti. V minulosti vedl tým Lulea a až do konce uplynulé klubové sezony koučoval Linköping. "Švédové mají jasný úkol, chce se po nich jedině titul," doplnil Lener.
 

Přesto věří, že na kompaktní tým Seveřanů lze najít recept. Tak jako se to českému týmu povedlo již v základní skupině, kdy vyhrál 2:1. "Musíme si udržet přechod do útoku přes střední pásmo, v posledních třech utkáních byl vynikající, neztráceli jsme tam zbytečně puky," uvedl Lener. "Uvidíme, jak se Švédové po té porážce připraví na zápas. V tom prvním jsme měli výborné založení útoku po mantinelu, mnohdy jednoduše na jednu přihrávku a Švédové s tím měli problémy," dodal Lener.

hrc tn.cz / ČTK