synot liga 30. kolo

Je rozhodnuto! Boleslav jde do pohárů, králem střelců je Lafata

David Lafata
Zdroj: Twitter.com

Další ročník nejvyšší české fotbalové soutěže je minulostí. 30. kolo rozluštilo poslední nezodpovězené otázky. Pohárovou Evropu si díky výhře nad Jihlavou zajistila Mladá Boleslav. Nejlepším střelcem se stal sparťan David Lafata, který na rozdíl od Milana Škody ze Slavie v posledním kole dokázal skórovat.

Fotbalisté Sparty zakončili sezonu, ve které po loňském double nezískali ani jednu trofej, remízou 1:1 s Bohemians 1905. Hosté sice na Letné vedli po gólu Elvise Bratanoviče, po přestávce ale srovnal David Lafata a dvacátou brankou v sezoně si zajistil titul krále střelců.

Slavii se závěr ročníku nevydařil, když prohrála se Slováckem 1:3. Hosté si vypracovali jasné vedení zásluhou branek Libora Doška, Michala Trávníka a Jiřího Valenty, v závěru korigoval skóre Jiří Bílek. Útočník "sešívaných" Milan Škoda se neprosadil, zůstal na devatenácti trefách.

Hráči Mladé Boleslavi porazili Jihlavu 3:0 a uhájili čtvrté místo tabulky zaručující start ve druhém předkole Evropské ligy. Svěřence Karla Jarolíma doma poslal do vedení na konci první půle Stanislav Klobása a náskok pojistili po změně stran Bosňan Jasmin Ščuk a kapitán Lukáš Magera.

Plzeňští fotbalisté si nenechali zkazit oslavy zisku mistrovského titulu. Byť Příbram, která ještě pomýšlela na postup do pohárové Evropy, ve Štruncových sadech vedla, nakonec si domů odvezla pětigólový příděl.

Jablonec si poradil s Brnem. V zápase zcela rozdílných poločasů získal Baumit tříbrankový náskok po dvou gólech Martina Doležala a jedné trefě Filipa Nováka. Po změně stran Zbrojovka snížila po zásazích Jana Sýkory a Jakuba Jugase.

Ostravský Baník remizoval v posledním utkání před stěhováním z Bazalů do Vítkovic s Duklou Praha 1:1. Domácí vedli rychlou trefou Davora Kukece, ale o vítězné loučení je deset minut před koncem připravil Jakub Mareš.

Rozlučka se sezónou se vydařila Liberci, který na domácím hřišti přehrál sestupující České Budějovice 5:1. Dvěma góly se blýskl Josef Šural, jenž tak stylově oslavil dnešní 25. narozeniny.

Lépe než Budějovičtí zvládli minimálně na jeden rok poslední prvoligové utkání fotbalisté Hradce Králové. V Teplicích sice prohrávali po brance Takácse, třemi góly ale skóre otočili.