Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 26.5. 2009 13:07

Straka překvapil nominací nováčků. Nemluvil jen s Ujfalušim

Zdroj: TN.cz
Témata:

František Straka oznámil možná svou jedinou nominaci v pozici reprezentačního kouče. Povolal 11 nováčků a oslovil celý širší kádr. Jediný, s kým nemluvil, je hříšník Ujfaluši.

Nový trenér fotbalové reprezentace František Straka v úterý dopoledne na tiskové konferenci v Praze rozsáhle zdůvodňoval svou první nominaci národního týmu, který nastoupí pod jeho vedením 5. června v Jablonci proti Maltě. Straka oslovil všechny členy širšího kádru, aby osobně zmapoval situaci.

Kompletní nominaci na utkání s Maltou najdete ZDE.


Oznámil také jména svých asistentů, jimiž se stali Radim Nečas a Milan Veselý. Jeho původní volbu, italského trenéra Massima Moralese, který v sezoně vedl Příbram, mu svazová generalita neschválila.

Zbytek realizačního tým zůstal stejný, jako za jeho předchůdce Rady - všichni jsou ve výpovědní lhůtě, která ještě nevypršela. Po utkání s Maltou bude tento tým rozpuštěn a nový si jmenuje kouč, který bude ve funkci po valné hromadě Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS). Ta je naplánovaná na konec června.

Straka: Článek s Ujfalušim mě překvapil


"Oslovil jsem osobně všechny hráče současného širšího kádru reprezentace a potom také řadu fotbalistů, kteří by měli přicházet v úvahu do budoucna. Mluvil jsem i s hráči, kteří byli suspendování. Jediný, s nímž jsem nehovořil, byl bývalý kapitán Tomáš Ujfaluši. Nezvedl mi telefon, volal jsem mu několikrát. Tím víc jsem byl překvapen článkem v jednom deníku, v němž Ujfaluši tvrdil, že z něj chci dělat figurku. Opakuji - nemluvili jsme spolu," prohlásil František Straka na úterní tiskové konferenci v Praze.

Nový kouče českého národního týmu vysvětlil všechny okolnosti, které vedly ke konkrétní nominaci mužstva proti Maltě. Svou roli sehrály zdravotní stav fotbalistů na konci dlouhé sezony, kvalifikace týmu České republiky do 21 let v San Marinu a osobní postoje hráčů.

Chtěl povolat megatalenty Morávka a Kadlece


"Chtěl jsem vyzkoušet některé hráče jednadvacítky, ale respektuji to, že toto mužstvo má kvalifikační zápas a je potřeba jeho zájmům dát přednost. Šlo mi o Jana Morávka, Milana Černého, Bořka Dočkala, původně jsem měl v úmyslu nominovat i Václava Kadlece. Další hráči mají po ukončení soutěží problémy a během relativně krátkého volna musejí stihnout se dát dohromady. Čili doléčit, případně podstoupit nějaké chirurgické zákroky. Například Tomáš Sivok, jehož považuji přesně za hráče, kterého národní tým potřebuje, má potíže s ischiasem a do posledního zápasu v turecké lize nastoupil pod injekcemi. Problémy s nohou má třeba Mario Holek, o něhož jsem také stál," vysvětloval František Straka.

Jarošík s Jiránkem už reprezentovat nebudou, Koller v případě naléhavé potřeby


Ten oslovil i suspendované hráče s výjimkou Ujfalušiho. "Řekl jsem jim rovnou, že na toto utkání nikoho z nich nenominuju, ale chci znát jejich názor. Všichni se k tomu postavili pozitivně a řekli mi: ´Trenére, my se sportovně popereme o místo v národním mužstvu.´ Já jsem jim řekl, že jim do reprezentace nikdo dveře nezavírá. Ovšem to už bude na rozhodnutí nového kouče. Někteří hráči, jmenovitě Martin Jiránek a Jiří Jarošík, mi řekli, že vzhledem k věku a zdravotnímu stavu už se chtějí zaměřit jenom na klubovou činnost. Jan Koller mi na otázku, zda ještě chce reprezentovat, odpověděl, že v případě naléhavé potřeby by přijel mužstvu pomoci," doplnil Straka.

Proti Maltě může hrát 17 hráčů, tři fotbalisté se na hřiště nedostanou, je povoleno jen šest střídání. "To nehraje velkou roli. Já chci, aby s námi byli i hráči, kteří nasají atmosféru národního týmu a bude to pro ně inspirací do budoucna," dodal František Straka.

Tým se před zápasem s Maltou sejde 2. června v Praze. Samotné utkání je na programu o tři dny později.

tn.cz / Mediafax