Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 1. 10. 2009

Trenér dvacítky Dovalil: Remíza je zasloužená

Témata:

ROZHOVOR: Trenér české dvacítky Jakub Dovalil chválil své svěřence za výkon proti Brazílii a byl rád, že splnil cíl, kterým byl postup ze skupiny.

První cíl je splněn. Česká reprezentace do dvaceti let si po remíze s Brazílií zajistila postup ze skupiny do osmifinálové fáze. Výkonem čeští hráči nikoho nenadchli, ale málokdo očekával, že naši reprezentanti sehrají s několikanásobnými mistry světa otevřenou partii. Po taktické stránce ale české mužstvo podalo dobrý výkon a trenér reprezentace Jakub Dovalil dokázal svůj tým ocenit. "Hráči splnili mé pokyny do puntíku,“ říká Dovalil v rozhovoru pro tn.cz.Toho ale musí mrzet zranění Tomáše Pekharta. Ten si v prvním poločasu utkání proti Brazílii obnovil zranění zánártní kůstky a šampionát pro něj skončil.


Jak jste byl spokojený s výkonem vašich svěřenců v zápase proti Brazílii?
S výkonem jsem určitě spokojený byl, hráči do puntíku splnili taktické pokyny. Musíme si uvědomit, že jsme hráli proti Brazílii, takže jsme nemohli hru moc otevřít, protože by přišel trest. Přál bych si vyhrávat a mít úspěchy s atraktivní hrou. Bohužel v našem případě je to tak, že v zápasech s giganty typu Brazílie se musíme prezentovat kvalitní defenzívou a týmovým pojetím.


Je tedy podle vás remíza spravedlivým výsledkem?
Myslím si, že výsledek odpovídá vývoji utkání. Brazilci sice měli větší držení míče, ale na šance to bylo 2:2, takže z našeho pohledu je remíza zasloužená.


Nepřišlo vám, že Brazilci se nijak nehnali do útoku a hráli také na remízu?
Já bych neřekl. Od začátku se do nás pustili, ale postupem času, jak nemohli dát gól, tak se stávali nervóznější. My jsme občas zahrozili z brejku, takže Brazilci si uvědomovali naši sílu a nechtěli riskovat. Šance Brazilců přišly až v závěru, což bylo možná dáno naší sníženou koncentrací a velkou únavou.Máte čtyři body a postup jistý. Je to pro vás splnění vytyčeného cíle?
Ano. Naše skupina byla před turnajem vyrovnaná, postoupit chtěli všichni. Našim tajným snem bylo mít po dvou zápasech s Austrálií a Brazílií čtyři body, které by ještě navíc znamenaly postup. A podařilo se ho splnit.


Nyní českou reprezentaci čeká poslední zápas ve skupině proti Kostarice. Jak k němu přistoupíte?
Proti Kostarice se budeme snažit určitě vyhrát. Je to trochu jiný soupeř než Brazílie a navíc musí vyhrát, kdežto my už máme zajištěný postup. Pro nás by bylo nejvýhodnější postoupit z druhého místo, protože se nebudeme muset stěhovat z Alexandrie.


Budete šetřit opory?
Tak určitě nepostavím hráče, kteří dostali žlutou kartu, ale dojde i k dalším změnám v sestavě. Je tady 21 vyrovnaných kluků a klimatické podmínky jsou náročné, tak je třeba rozložit zátěž na co nejvíce hráčů. Pravdou je, že jsme hráli dva zápasy, každý v jiné sestavě a v jiném taktickém rozestavení. Ta nečitelnost je naší výhodou.


Jan Morávek si odsedí trest za žluté karty proti Kostarice. Jak moce vám ulevilo?
Honza Morávek se oproti minulém utkání dost zlepšil. To, že dostal kartu je škoda, ale alespoň si odpočine. Máme tu ale další hráče, kteří jsou schopní ho nahradit. 


 

Robert Karanikos, hrc TN.cz