Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 24.6. 2011 07:19

Dovalil: Bronz bez olympiády by byl smutnou tečkou

Jakub Dovalil
Zdroj: Mediafax
Jakub Dovalil
Témata:

Pro hráče fotbalové jednadvacítky by poslední utkání na mistrovství Evropy proti Bělorusku mělo být výzvou.

Lvíčata by měla nechat zapomenout na dosavadní matné výkony a výhrou si pojistili účast na olympiádě. Myslí si to trenér českého týmu Jakub Dovalil, který po semifinálové porážce se Švýcarskem v dánském Herningu svůj tým tvrdě zkritizoval.


Vítězstvím proti Bělorusku by si tým podle Dovalila zachoval tvář. I tak ale v kouči bude hlodat myšlenka, že český výběr měl v Dánsku na víc. "Kdybychom získali bronz, ale nejeli na olympiádu, tak by to byla taková smutná tečka. Protože naše společná cesta byla dlouhá a šli jsme za jedním cílem," řekl při setkání s novináři ve Viborgu Dovalil.
 

Češi i Bělorusové, poražení semifinalisté ze středečních utkání, sice mají jistotu, že si z ME v Dánsku odvezou bronzové medaile, ale v dodatečném zápase se ještě utkají o to, kdo z nich se dostane na příští olympiádu do Londýna.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Finalisté Španělsko a Švýcarsko už mají olympijskou jistotu, pod pěti kruhy je za rok doplní ještě třetí evropský tým: buď Česko, nebo Bělorusko. "Pro hráče musí být výzva, aby utkání zvládli. Bude to ale už hlavně o vůli a morálce," uvedl Dovalil.
 

Pro mladé Čechy bylo před Eurem hlavním cílem, aby si vybojovali účast na hrách, kde se naposledy představili v roce 2000 v Sydney. "Hráčům před zápasem s Běloruskem je znovu nutné připomenout, o co jde. Až na nějaké pasáže tady v žádné oslnivé formě nehrajeme, ale pořád máme v kapse medaili, a když vyjde olympiáda, tak to prostě bude třešnička," konstatoval český trenér.
 

"A i když to tady z naší strany většinou herně dobré nebylo, uvidíme, jak to bude hodnocené v budoucnu. Třeba se za deset let řekne, kéž by to dopadlo jako v roce 2011," uvedl Dovalil.
 

Český trenér vnímá kritiku, která se na jeho tým valí především po semifinále se Švýcarskem, v němž "lvíčata" i podle Dovalila výrazně zaostávala a nakonec je zlomil jediný gól v prodloužení. Dovalil si prý ale neumí vysvětlit, co stojí za výkonnostním propadem jeho týmu, který v kvalifikaci a baráži nepoznal přemožitele.
 

"S kolegy trenéry jsme to řešili a zatím jsme k žádnému závěru nedošli. Sám tomu nerozumím, asi se něco stalo v hlavách hráčů. Najednou se bojí hrát směrem dopředu, dělají zbytečné chyby a ztráty... Netěší mě to, ale opravdu pro to nemám vysvětlení. Je to možná na hlubší analýzu," řekl Dovalil.

Současnou situaci prý bere i jako ponaučení do budoucna. "Fotbal je i v takových věcech krásný. Jak může stačit maličkost, která během jednoho dvou zápasů rozhodí to, co se dlouhodobě buduje. To se právě teď asi přihodilo i nám," podotkl Dovalil.
 

Stále ale věří, že jeho tým proti Bělorusku při loučení se šampionátem ukáže svoji lepší tvář. "Ale musíme ten výkon mít na něčem postavený. Je nutné se vrátit k tomu, co nás zdobilo v posledních dvou letech. Nejde tlesknout a říct si: tak a teď budeme lepší, kluci," líčil Dovalil.
 

Ať už zápas s Běloruskem dopadne jakkoli, český trenér bude vědět, že mužstvo v Dánsku mohlo dokázat ještě víc. "Ano, povezeme si medaili, která je pokaždé hezká. Ale odjedu i s tím, že jsme z toho mohli vytřískat ještě trochu víc. I vzhledem k tomu, že sem jel silný tým a ti nejlepší hráči, co jsou v zemi k dispozici. Další jednadvacítky už tak kvalitní být nemusejí," prohlásil Dovalil, který povede i další výběr "lvíčat" v příští evropské kvalifikaci.

tn.cz / ČTK