Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 3. 9. 2011

Bílek: Do baráže je stále daleko

Michal Bílek
Zdroj: Mediafax
Michal Bílek
Témata:

Trenér fobalové reprezentace Michal Bílek tvrdí, že po remíze ve Skotsku jeho tým nemá těžkou práci za sebou.

Čeští fotbaloví reprezentanti remizovali v Glasgowě v utkání kvalifikační skupiny I o účast na mistrovství Evropy 2012 s domácím Skotskem 2:2 a trenér týmu ČR Michal Bílek řekl, že je spokojen s výsledkem i výkonem týmu.
 

Kouč se však neztotožnil s názorem, že jeho mužstvo má nyní do baráže o účast na EURO 2012 blíže, i když udrželo od Skotů pětibodový odstup. "Neřekl bych, že tu nejtěžší práci máme za sebou. K baráži není blíže. Máme před sebou ještě dva zápasy se Španělskem a v Litvě, ale Skotové budou hrát o jedno utkání více. Je fakt, že jsme získali velmi důležitý bod, abychom se tam dostali," prohlásil Michal Bílek.
 

Trenér byl názoru, že jeho tým mohl v sobotu na vyprodaném Hampden Parku vyhrát, ale znovu se na výsledku podepsaly individuální chyby. "Dvakrát jsme prohrávali, protože jsme udělali v defenzívě dvě chyby. Inkasovali jsme vždycky v takové fázi utkání, kdy jsme byli lepší. Pak jsme dotahovali. Nemuselo to tak být, protože jsme velmi dobře začali. Skotové nás sice drželi pod tlakem asi dvě minuty, ale pak jsme začali hrát my, soupeři se vůbec nepodařil nějaký úvodní nápor. Měli jsme už v páté minutě obrovskou šanci, kterou neproměnil Milan Baroš. Lépe jsme kontrolovali míč, líp kombinovali, bylo těžké nás dostat pod tlak," konstatoval trenér národního týmu.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Bílek zvolil nepříliš běžnou sestavu s Michalem Hubníkem na místě pravého obránce, ve středové řadě hráli čtyři ofenzivní záložníci a obvyklým tahem byl jen jeden útočník na hrotu, jímž byl Milan Baroš. Český celek nakonec vybojoval remízu 2:2 v době, kdy byli na hřišti tři útočníci. Debutanta Petra Jiráčka kouč zařadil na levou stranu zálohy a tento tah přispěl k důležitému bodu.
 

"Pokud jde o Romana Hubníka, tak jsem s jeho výkonem byl velmi spokojený, výborně podporoval útok i bránil - s jedinou výjimkou, která se týká jeho postavení při první brance Skotů. Pro Jiráčka byla pozice na levé straně zálohy neznámým postem, ale chtěl jsem udržet sehranou dvojici Hübschman - Plašil u sebe, proto jsem ji posunul doprava. Zejména v první půli jsem byl s výkonem Jiráčka velmi spokojen. I druhý debutant - brankář Laštůvka - zápas zvládl dobře," komentoval Michal Bílek utkání na skotské půdě.

Většina komentátorů zápasu se shodovala v názoru, že český celek měl k vítězství blíže, měl spíše sahat po třech bodech než dotahovat na jeden a odvracet prohru penaltou v poslední minutě normální hrací doby. Bílek jejich otázky příliš neunesl. "Jsem především rád, že hráči k tomuto střetnutí přistoupili úplně jinak než v Norsku. Bod ke velmi důležitý. Skotové byli velmi silným soupeřem, prohrát tady by nebylo žádnou ostudou. Španělé zde prohrávali 0:2, zvedli se a zvítězili 3:2. Museli prokázat obrovskou sílu a jsou to mistři světa a Evropy. Kdo říká, že jsme mohli prohrát a byla to málem ostuda, snižuje úroveň výkonu českého mužstva a kvalitu Skotů," řekl Bílek poněkud podrážděně.
 

Závěr zápasu přinesl dvě penaltové situace. V 90. minutě rozhodčí Bloch pokutový kop za zákrok na Jana Rezka nařídil a Michal Kadlec ho proměnil. V nastaveném čase, když po souboji s Romanem Hubníkem upadl Berra, nechal pokračovat ve hře. Berrovi ukázal žlutou kartu za simulování. "Z lavičky jsem ty situace dost dobře neviděl a nemohu se k nimi vyjadřovat," dodal Michal Bílek.

Mediafax