Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 26. 10. 2010

Profesionální kluby chtějí soutěž juniorů a více autonomity

Témata:

Profesionální fotbalové kluby se na úterním jednání jednoznačně shodly, že chtějí větší autonomii v rámci Českomoravského fotbalového svazu a také soutěž juniorů.

Dušan Svoboda, který prozatímně vede Ligové shromáždění, představil v úterý projekt, který směřuje ke vzniku samostatné profesionální ligy po vzoru Německa, Anglie, Itálie a podobně. Kluby žijí z týdne na týden, ale ta profesionální liga by se měla víc institucionalizovat, vystupovat jednotně jako celek a snažit se určité věci posouvat dál," řekl Svoboda.
 

Termín samostatná liga označil za příliš silný. "Je to prostě platforma, na které se budou zástupci profesionálních klubů stýkat častěji a koordinovat svoje záležitosti Karlem Poborským, Petrem Doležalem a se mnou. Tento projekt není úplně nový, jeho vypracováním byl původně pověřen pan Kříž. Nyní jsem ten mandát dostal já, abych předložil konkrétní návrh, jak bude vypadat toto nové sdružení, jaké budou jeho orgány a jaký bude systém jeho činnosti," vysvětloval Dušan Svoboda.
 

S tím souviselo i opětné nastolení otázek zřízení samostatné juniorské ligy a vytváření klubových farem zapojených do stávajícího systému soutěží. Juniorskou ligu si přejí kluby i vedení svazu, ale liší se v názoru na existenci farem. Proto zřízení farmářských klubů výkonný výbor ČMFS před několika týdny zamítl. "Farmy – to je dlouhé téma, má svou historii. Na minulém ligovém shromáždění padl návrh na zřízení farem a souhlasilo s ním 26 nebo 28 z 32 profesionálních klubů. Výkonný výbor přijal jiné rozhodnutí z obav z dopadu na systém soutěží. Ale celkově je to záměr, který není v rozporu s nařízeními a doporučením UEFA," upřesnil Svoboda.
 

Český fotbal se tak vrátil do kruhu, v němž se pohybuje zhruba už 16 let a s různými přestávkami přicházejí návrhy na osamostatnějí klubů nebo vznik unie klubů.
 


 

TN.cz