Aktualizováno 2.10. 2010 20:01

Příbram vyhrála po čtyřech zápasech, radovaly se i Teplice s Baníkem

Ten nejlepší dárek dali hráči Příbrami prezidentovi klubu Jaroslavu Starkovi, který dnes slavil narozeniny. Dařilo se i Teplicím, které si poradily s Libercem, a Baníku, který porazil Slovácko.

Příbram nemá hlavního trenéra a možná i to ji namotivovalo k tomu, aby v 11. kole Gambrinus ligy zabrala a urvala tři body. O ty se v zápase s Českými Budějovicemi postaral domácí záložník Lukáš Pleško, který z bezprostřední blízkosti překonal Kučeru. Byl to teprve pátý gól Příbrami v letošním ročníku, ale znamenal zisk tří bodů a posun středočeského celku do středu tabulky, protože Jihočeši se nezmohli na odpověď. Příbram se nakonec prosadila i podruhé, když v samotném závěru na 2:0 upravil Martin Šlapák.

Ve druhém dnešním duelu si důležité domácí tři body vybojovali hráči Teplic. Ti Na Stínadlech přivítali ambiciózní Liberec a díky brance Kalivody z penalty vyhráli 1:0. Severočeši se tak posunuli na čtvrté místo ligové tabulky.

V posledním zápase sobotního programu se k výhře protrápil Baník Ostrava. Ten hrál od 25. minuty proti oslabenému Slovácku, přesto se do posledních vteřin strachoval o tři body.

Zasloužená výhra Středočechů po velké převaze

Příbram má v letošním roce největší problém vsítit branku. Když už se hráči probojují do šance, pálí většinou zcela mimo. A první poločas sobotního zápasu toho byl jasným důkazem. Příbram totiž v prvním dějství neproměnila sedm gólových příležitostí. Maření některých příležitostí bylo až komické. Například v 15. minutě byli skoro všichni hráči hostí ve velkém čtverci, přesto Huňa vystřelil, brankář Kučera ránu vyrazil, poté střílel do prázdné rány Jurdík, ale trefil hlavu malého Hudsona, jenž se znenadání zjevil na čáře.

Štajner
Zdroj: oficiální zdroj Vyvolený? Jiří Štajner to v dresu Liberce zatím nepotvrzuje (ilustrační foto).

Po přestávce domácí poněkud ubrali ze svého velkého nasazení, protože hostům se příliš hrát nechtělo. Šancí výrazně ubylo. Přesto Příbramští v zápase dominovali a v 59. minutě konečně dali branku. Střídající Rakovan ztratil míč, Tarczalův centr vrátil před bránu Plašil a ortodoxní levák Pleško se trefil zblízka pravou nohou pod břevno. Hosté se sice pokoušeli o protiútoky, ale ty neměly šanci na úspěch. V poslední minutě nastaveného času pečetil výhru domácích svým prvním ligovým gólem mladý Martin Šlapák, jinak hráč B týmu.

Penalta - tři body pro Teplice

Teplice měly před zápasem s Libercem před sebou vidinu čtvrtého místa. A na to také díky výhře 1:0 poskočily. Od první minuty vycházela Teplicím kombinace. Liberec navíc nestačil rychlostně a především útočník Mahmutovič dělal v hostující obraně velký průvan. Chvíle bosenského útočníka přišla už v 7. minutě, když se vřítil do pokutového území, po souboji s neobratným Váchou ochotně spadl k zemi a sudí Příhoda odpískal poněkud přísnou penaltu. Nabídnutou šanci využil Kalivoda, který poslal domácí mužstvo do jednobrankového vedení.

Po změně stran si domácí tým hlídal vedení a čekal na zaváhání v liberecké defenzivě. První přišlo po hodině hry, když se Vondrášek uvolnil na hranici malého vápna a předložil tutovku pro Zoubeleho, jenže teplický záložník z pěti metrů přestřelil poloprázdnou libereckou branku. Velkou šanci spálil i Mahmutovič. Jenže domácí to mrzet nemuselo, protože Liberec sice v závěru tlačil, ale v koncovce byl zcela bezradný. Domácí celek tak bez větších potíží udržel jednobrankové vedení.

Slovácko kousalo i v deseti, Baník ale triumfoval

Baník poslední dva zápasy neprohrál a v sérii chtěl pokračoval domácím vítězstvím na Slováckem, i když zápas rozhodně nebyl jednoznačný.

Na Bazalech byli od začátku aktivnější domácí, i když i hosté předváděli pohlednou hru. Baník byl však mnohem agresivnější v předbrankovém prostoru a tradičně ze střední a větší vzdálenosti se o střelbu pokoušel Frejlach. Po jeho dvou bombách se domácí dočkali vedoucího gólu ve 26. minutě, kdy Lukešovu dorážku zastavil rukou stoper Košút, rozhodčí Zelinka jej vyloučil a nařídil penaltu. Tu Neves suverénně proměnil.

Zdálo se, že Slovácko v deseti hráčích nemůže Baníku zápas zkomplikovat. Ale opak byl pravdou. V 50. minutě kopal z pravé strany trestný kop Volešák a kousek za malým vápnem měl dost času na volej placírkou Reinberk, který se po vyloučení Košúta posunul na jeho místo. A Slovácko mohlo jít v dalších minutách i do vedení. V 58. minutě trefil Valenta břevno, v 61. minutě utekl z brejku Szmek levačkou ke vzdálenější tyči natáhl brankáře Baránka a dorážku Volešáka odvrátil Neuwirth tak tak na roh. V 63. pak uzavřel trojici velkých možností Slovácka Valenta, když se prosmýkl mezi stopery, ale jeho střela z výborné pozice.

Baník vypadal, že upadá do herní křeče, ale z té ho dostal v 76. minutě Zeher, který neskutečnou patičkou uvolnil Varadiho a ten křížnou střelou k levé tyči dostal domácí opět do vedení. Vzápětí mohl Zeher zvýšit střelou pod břevno, ale brankář Filipko prokázal své kvality. Baník získal další důležité tři body, ale Slovácko podalo v Ostravě statečný výkon.

11. kolo první fotbalové ligy:

1. FK Příbram - Dynamo České Budějovice 2:0 (0:0)
Branky: 59. Pleško, 90.+2 Šlapák. Rozhodčí: Paták - Zlámal, Moláček. ŽK: Klesa - Lencevič. Diváci: 2500.
Sestavy:
Příbram: Hruška - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Divíšek - Klesa, Macek (74. Borek), Tarczal, Pleško (86. Šlapák) - Huňa, Jurdík (63. Wágner). Trenér: Kopač.
Č. Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš (46. Rakovan), Lencevič, Riegel - Hudson, Černák (88. Kaňák), Lengyel, Mezlík (64. Pecka) - Otepka - Ondrášek. Trenér: Šilhavý.

FK Teplice - FC Slovan Liberec 1:0 (1:0)
Branka: 8. z pen. Kalivoda. Rozhodčí: Příhoda - Chytil, Vysloužil. ŽK: Ljevakovič, Rosa - Vácha, Dejmek, Štajner. Diváci: 3050.
Sestavy:
FK Teplice: Grigar - Vidlička, Smejkal, Matula, Rosa - Kalivoda, Ljevakovič, Čajič (71. Siva) - Vondrášek (85. Stožický), Mahmutovič, Zoubele (64. Verbíř). Trenér: Jiří Plíšek.
FC Slovan Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Kelič, Dejmek, Fleišman - Vácha (66. Papoušek), Holeňák (84. Bosančič), Štajner, Breznanik - Kerič (80. Martan), Nezmar. Trenér: Josef Petřík.

FC Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 2:1 (1:0)
Branky: 26. Neves z pen., 73. Varadi - 50. Reinberk. Rozhodčí: Zelinka - Peřina, Marek. ŽK: Řezník - Filipko, Kubáň. ČK: 25. Košút (S). Diváci: 4094.
Sestavy:
FC Baník Ostrava: V. Baránek - Řezník, Neuwirth, Neves, Marek - Lukeš, Greguš (66. Hušbauer), Frejlach (83. Bolf) - Koukal (60. Pilík), Varadi, Zeher. Trenér: Miroslav Koubek.
1. FC Slovácko: Filipko - Kuncl, R. Mezlík, Košút, Reinberk - Volešák, Kordula, Kubáň, Valenta (76. Fujerik) - Ondřejka (85. Hlúpik), Szmek. Trenér: Miroslav Soukup.