Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 16.4. 2014 17:52
VIDEO šéf sparty nepřišel

Křetínský mi řekl, že Plzeň uplácí rozhodčí, uvedl u soudu Golda

Zdroj: TV Nova

Korupční aféra českého fotbalu je před soudem. Martin Svoboda zvaný "Chřestýš" čelí obvinění, že uplatil rozhodčího Tomáše Adámka v předloňském zápase Jablonce s Plzní. Adámek měl za ovlivnění zápasu inkasovat 200 tisíc korun. Přítomen byl i další sudí Pavel Býma, který je obviněn, že korupční jednání neoznámil.

Kauzu v roce 2012 rozpoutal majitel Sparty Daniel Křetínský schůzkou s šéfem FAČR Miroslavem Peltou a později se o ní nemluvilo jinak, než jako o "Křetínského tašce".

 

Během líčení padlo závažné obvinění. Právě Křetínský, který k soudu nedorazil, prý řekl bývalému šéfovi disciplinární komise Jiřímu Goldovi, že se mu potvrdilo, že Plzeň systematicky a opakovaně uplácela rozhodčí a měla to dělat prostřednictvím Svobody.

 

 

"Pro disciplinární komisi to bylo závažné obvinění. Požádali jsme pana Křetínského, aby přinesl důkazy. Podporu FAČR jsem necítil, vyšumělo to. Změnil se disciplinární řád a nám znemožnil vyšetřovat něco, co je předmětem trestního řízení," prohlásil Golda, který svou funkci položil právě proto, že s (ne)řešením korupce nesouhlasil.

 

Svoboda svou vinu odmítl. "Žádného uplácení jsem se nedopustil a nevím, proč Adámek mluvil o nějakém úplatku. S Viktorií nemám nic společného. Jen její manažer Adolf Šádek je můj dlouholetý kamarád," řekl Svoboda.

 

Před soudem vypovídal generální manažer Plzně Adolf Šádek, který o Svobodovi mluvil jako o svém kamarádovi, s nímž si telefonuje "skoro každý den". Majitel Plzně Tomáš Paclík potvrdil, že Svoboda jezdil s Viktorií na pohárové zápasy, všechno si ale sám platil. Jinak prý žádné vazby ke klubu neměl.

 

Vypovídali také další dva rozhodčí tehdejšího duelu Drahoslav Handlíř a Emanuel Marek. Ti měli být přítomni na schůzce mezi Adámkem a Svobodou, ale odmítli, že by došlo ke korupčnímu jednání. Marek si dokonce ani nepamatuje, že by ke schůzce se Svobodou došlo. Vypovídat odmítla Svobodova přítelkyně.

 

 

Tomáš Adámek 2. listopadu 2012 poslal fotbalové asociaci dopis, ve kterém se přiznal k tomu, že přijal od bývalého funkcionáře Táborska a Čáslavi Svobody úplatek 200 tisíc korun, aby zápas v Jablonci ovlivnil ve prospěch Plzně.

 

Následně jeho verzi potvrdil v dopise i Býma. "Nechtěl jsem, aby proti někomu bylo vedeno trestní stíhání. Myslel jsem si, že se všechno vyřeší na FAČR," řekl před soudem Adámek. "Více vypovídat nebudu," dodal.

 

Líčení bylo odročeno na 5. června, znovu pozváni byli šéf českého fotbalu Miroslav Pelta, předsedkyně komise rozhodčím Dagmar Damková a majitel Sparty Daniel Křetínský, kteří se z dnešního jednání omluvili.

 

 

ČTK/ija TN.cz