Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 3. 5. 2011

ČACHRY kolem Slavie: Ve hře je Sparta, Křetínský, J&T i Kellner

Slavia
Zdroj: Mediafax
Témata:

Kolem ekonomické záchrany fotbalového klubu SK Slavia Praha se odehrává velká zákulisní hra nad níž visí příliš velký otazník, proč už není tato spása dokonána. Poznatky načerpala agentura Mediafax v úterý z několika důvěryhodných nezávislých zdrojů a od exministra dopravy Aleše Řebíčka.

O iniciativu pomoci zadlužené a finančně zubožené Slavii skutečně není ze strany velkých ekonomických hráčů nouze, ale skutečnost je taková, že klub je stále bez peněz, nemá peníze na provoz, hráči letos nedostávají výplaty a nad Edenem se znovu vznáší aktuální hrozba, že tým ve čtvrtek proti Sigmě Olomouc v semifinále Ondrášovka Cupu nenastoupí. Generální ředitel Slavie Miroslav Platil je připraven rezignovat ještě aktuálněji a naléhavěji než minulý týden. Je to zapříčiněno tím, že některé nabídky jsou prostě odmítány a nebo jsou kladeny tak absurdní obchodní podmínky ze strany majitelů, že dohody havarují.
 

Slavia je v minusu, přesto zájem investorů trvá
 

Slavia, jejíž hodnota je v současné době při započtení všech dluhů proti hodnotě hráčského kádru záporná, mohla být zachráněna již dávno. Zájemci podle zdrojů Mediafaxu nabízeli půjčky, kapitálový vstup, uhrazení dluhu ve výši 112 milionů britské společnosti ENIC a dostatečné finanční krytí rozpočtu. Veřejně je známo jen to, že Slavia nepřijala pomoc společnosti D.I.C., obchodující s diamanty, která nabízela okamžité jednání a finanční hotovost. Vedení Slavie však s ní ani nezačalo jednat.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

"Já nabízím peníze a jsem obchodník. Musím vědět s kým mám jednat. Ale jeden den je majitelem pan Sisák, druhý den pan Franc, třetí den Rosen. Ani se neozvali," komentoval tuto záležitost majitel společnosti Luboš Říha. Podobných případů je však mnohem více.
 

Vstoupí do Slavie i bývalý ministr dopravy?
 

Jedním z podnikatelů, který byl osloven či nabídl pomoc, je bývalý ministr dopravy Topolánkovy vlády Aleš Řebíček. "Mohu potvrdit, Viamont i já jako fyzická osoba jsme připraveni Slavii pomoci," sdělil Mediafaxu v úterý Aleš Řebíček. Podle lidí obeznamených s tímto jednáním byl exministr připraven uhradit dluh ENIC a položit na stůl peníze ve výši ročního rozpočtu za část akcií. Ekonomická síla kolem společností ViaChem, Viamont a dalších firem je velmi značná.

Daniel Křetínský
Zdroj: TN.cz Daniel Křetínský

Ze slovenských zdrojů získala agentura Mediafax informaci, že se vytvořila zvláštní situace mezi Spartou a Slavií nikoliv na zeleném trávníku, ale na finančním poli jako akce bankovního domu J&T v Bratislavě. Banka J&T je jedním z nejdůležitějších finančních partnerů podnikatele Petra Sisáka, jenž je údajně pravým vlastníkem Slavie. Nastrkuje za sebe Antonína France, svého bývalého řidiče, jenž ho nahrazuje ve statutárních orgánech a v držení akcií. Velmi důležitým exponentem skupiny J&T je předseda představenstva AC Sparta Praha Daniel Křetínský, který vede jednání Miroslavem Platilem o prodeji hráčů za částku, která by Slavii vytrhla trn z paty. Jeho snaha pomoci rivalovi, bez něhož by liga ztratila kouzlo, je velmi chvályhodná, ale silná Slavia by mu byla proti mysli. Jedním z hráčů na prodej je Petr Janda. Petr Sisák jako klient J&T a jako jeden ze spoluhráčů při vytváření energeticko-průmyslového holdingu se hodí.
 

Člen výkonného výboru Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS), místopředseda představenstva Sparty a předseda Pražského fotbalového svazu Dušan Svoboda při svých jednáních o autonomní fotbalové lize s dalšími funkcionáři hovoří o tom, že by bylo vhodné zvolit na červnové valné hromadě do výkonného výboru Miroslava Platila. Deklaruje to jako přání Daniela Křetínského.
 

Ve velké hře nechybí ani miliardář Kellner
 

Dalším hráčem o Slavii je skutečně Petr Kellner, který už jednou Slavii vlastnil v první polovině 90. let po odchodu Borise Korbela, ale jeho ochota je bržděna situací loterijní společnosti Sazka, v níž mu visí několik miliard.
 

Lidé z vedení Slavie a finanční a investiční skupiny NATLAND Group slíbili na středu nové informace. Společnost NATLAND Group Limited, registrovaná na Kypru, přislíbila pomoc klubu splnit požadavky Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) pro získání licence na příští sezonu a hovoří o své účasti na restrukturalizaci Slavie, která by měla situaci klubu stabilizovat. NATLAND je novým hráčem, který se mimo jiné věnuje soukromému investičnímu bankovnictví, z čehož lze odvodit mnoho variant vlastnictví klubu.

Mediafax