V Madridu rozhodly až penalty

Tlak přinesl jen dva góly. Arsenal osmifinálové prokletí neprolomil

Monaco - Arsenal
Zdroj: isifa.com

Malý fotbalový zázrak se fotbalistům Arsenalu nepovedl. Londýňané sice na hřišti Monaka domácí tým téměř celý zápas tlačili, převahu ale dokázali přetavit jen ve dvě branky, což na postup do čtvrtfinále Ligy mistrů po domácí prohře 1:3 nestačilo.

Arsenal se musel v odvetě obejít bez Tomáše Rosického, kterého do Francie nepustila chřipka. A poněkud mátožně působili zkraje zápasu i fotbalisté obou celků. Monako si patrně bylo vědomo poměrně komfortního náskoku z prvního utkání, a tak se nikam příliš nehnalo, hosté se zase marně snažili dostat do pokutového území domácích.

Když se jim to ale povedlo poprvé, bylo z toho hned vážné nebezpečí pro branku gólmana Subašiče. Giroud totiž po centru hlavou jen těsně minul.

Londýnští byli od té chvíle o poznání aktivnějším týmem. V další příležitosti se o devět minut později objevil jiný francouzský fotbalista, Laurent Koscielny. Trefil ovšem jen břevno. I pokud by zamířil přesněji, gól by ale neplatil, protože rozhodčí byl toho názoru, že mu jeden z hostujících hráčů přihrával do ofsajdu, šlo však o monackého Abdennoura.

Za necelou čtvrthodinu už se ale Arsenal radoval. Na přihrávku Welbecka si naběhl Giroud, napoprvé trefil jen brankáře, míč se však odrazil zpátky k němu, a protože si balónu francouzští obránci vůbec nevšímali, uklidil ho francouzský reprezentant do sítě.

Svěřenci Arsena Wengera ale potřebovali k postupu vstřelit minimálně tři branky. Druhou mohli přidat hned po několika desítkách vteřin, míč po Welbeckově ráně ale trefil na zemi ležícího Abdennoura a od něj se odrazil mimo tři tyče. V nastavení se pak neujal ani další pokus Girouda.

Další šance ke zvýšení náskoku přišla sedm minut po přestávce, Subašič ale balón po Özilově přímém kopu vyškrábl do bezpečí. Jeho pokus z voleje ze 63. minuty pak skončil metr vedle.

O pořádně dramatický závěr se postaral až jedenáct minut před koncem Aaron Ramsey, který dokázal na druhý pokus dostat míč za brankovou čáru, když předtím pokus Welbecka zastavila tyč.

Tlak Angličanů se i nadále stupňoval. Za chvíli se musel chorvatský brankář znovu blýsknout, tentokrát pohotovým zákrokem proti hlavičce Sáncheze. Kýženou třetí branku však nepřineslo už ani pětiminutové nastavení, a tak Arsenal ani popáté za sebou nedokázal překonat osmifinálovou překážku a v Lize mistrů končí.

Diváci nebyli svědky dramatu ale jen v Monaku, nýbrž i v Madridu. Domácí Atlético muselo dohánět jednobrankovou ztrátu z prvního utkání, což se mu podařilo ve 27. minutě, kdy gólmana Lena překonal s přispěním teče Topraka Mario Suaréz. Vícekrát se však ani jeden z týmů v základní hrací době neprosadil, a tak následovalo prodloužení.

Ani dvě nastavené patnáctiminutovky ale rozřešení nenabídly. Penaltová loterie přinesla v prvních čtyřech sériích jen polovinu možných branek, když v domácím dresu García překopl a Kokeho pokus brankář Leno lapil a za hosty si stejnou bilanci připsali Calhanoglu s Toprakem. Pátými střelci byli zkušení borci Torres a Kießling, pevné nervy prokázal ale jen první jmenovaný a poslal Atlético Madrid do bojů o semifinále.