EVROPSKÁ LIGA

Plzeň zvítězila v polském Chorzówě, Boleslav nestačila na holandského favorita

Daniel Kolář slaví gól Plzně.
Zdroj: Mediafax

Fotbalisté Plzně zvítězili v utkání třetího předkola Evropské ligy na hřišti polského Ruchu Chorzów 2:0. O vítězný gól Plzně se postaral v 79. minutě střelou z vápna střídající David Štípek. Pojistku Viktorie přidal v 85. minutě Michal Ďuriš. Velmi blízko vyřazení je naopak Mladá Boleslav, která na hřiště favorizovaného Twente Enschede prohrála 0:2.

Plzeň v této sezoně ukazuje výtečnou formu, a to jak v domácí nejvyšší soutěži, v jejímž úvodu smetla 3:0 Hradec Králové, tak v Evropské lize.

Do třetího předkola se dostala hladce přes gruzínské Rustavi, když nejprve zvítězila venku 3:1 a pak triumfovala i doma 2:0. Podobně suverénně si ale počínal i Chorzów proti makedonského Metalurgu Skopje (3:1 a 3:0).

Lépe začala na stadionu v Chorzówě, kde Plzni fandilo i 320 skalních fanoušků hosté. Po hrubce domácího stopera Stawarczyka se ve 14. minutě řítil na branku Kolář, který si ve vápně položil i druhého stopera, ale zakončit už nezvládl.

I v dalším průběhu prvního poločasu byla nebezpečnější Plzeň. Ve 24. minutě vracel po centru před branku hlavou Hora, ale těsně před zakončujícím Ďurišem zakročil Sajdlok.

Další šance Plzně přišla na konci první půle. Z dálky vypálil Darida, jehož tečovaná rána šla do protipohybu gólmana, ale nakonec skončila těsně vedle tyče.

Hosté byli nebezpečnější i ve druhé půli, ale z gólu se radovali až v 79. minutě. Šťastnou ruku prokázal kouč Pavel Vrba, protože do vedení poslal Viktorii střídající David Štípek. Ten si naběhl na přízemní přihrávku z levé strany a zblízka levačkou zakončil podél padajícího brankáře.

Domácí se poté tlačili za vyrovnáním, čehož využila Plzeň. Kolář ve vápně přistrčil Ďurišovi, který z úhlu propálil slovenského gólmana Peškoviče.

Plzeň tak v závěru zápasu potvrdila svou převahu a doma by v pohodě měla stvrdit postupu do play off Evropské ligy.

Výraznému favoritovi vzdorovala Mladá Boleslav až do začátku druhého poločasu. Místy až drtivý tlak Twente proměnil v 52. minutě ve vedoucí gól Fer, který si naskočil na centr a hlavou usměrnil míč za gólmana Šedu.

V 58. minutě přidal pojistku Chadli. Bulykina po přihrávce Tadiče z pravé strany nejprve vychytal Šeda, jenže míč se odrazil k belgickému útočníkovi, který už měl lehkou práci.

V podstatě z protiútoku mohla Boleslav korigovat a udržet si šanci na postup. V největší příležitosti hostujícího týmu ale Sivrič nedokázal využít pěknou přihrávku za obranu.

S dvougólovým vedením se Twente poté už spokojilo, takže zápas už se víceméně dohrával. Po prohře 0:2 se Boleslav prakticky rozloučila s Evropskou ligou.

Úvodní zápasy 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Ruch Chorzów - Viktoria Plzeň 0:2 (0:0)
Branky: 80. Štípek, 85. Ďuriš. Rozhodčí: Damato - Nicoletti, De Luca (všichni It.). ŽK: Straka, Piech - Limberský, Ševinský. Diváci: 4500.
Chorzów: Peškovič - Djokič, Stawarczyk, Sadlok, Szyndrowski - Zieňczuk, Straka (56. Lisowski), Malinowski, Janoszka (59. Starzynski) - Jankowski - Piech (81. Niedzielan). Trenér: Fornalik.
Plzeň: Bolek - Rajtoral, Ševinský, Procházka, Limberský - Horváth, Darida - Fillo, Kolář (88. Hanousek), Hora (72. Štípek) - Ďuriš (90. Hejda). Trenér: Vrba.

Twente Enschede - FK Mladá Boleslav 2:0 (0:0)
Branky: 52. Fer, 58. Chadli. Rozhodčí: Tohver - Reinvald, Telling (všichni Est.). ŽK: Chadli - Kysela, Mareš, Kúdela. Diváci: 18.500.
Twente: Mihajlov - Rosales, Douglas, Bjelland, Schilder - Brama, Fer, Janssen (73. Gutiérrez) - Tadič, Plet (46. Bulykin), Chadli. Trenér: McClaren.
Boleslav: Šeda - Kysela, Johana, Kúdela, Bořil - Brunclík (84. Táborský), Ščuk - Sivrič, Magera (61. Zbrožek), Mareš - Nešpor (69. Ondřejka). Trenér: Koubek.