Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 6.7. 2012 17:11
KONTROVERZNÍ FOTBALISTA V AKCI

VIDEO: Šejk rozhodl Copa Libertadores a pak pokousal soupeře

Témata:

Brazilský fotbalový klub Corinthians slaví první titul v prestižní jihoamerické klubové soutěži Copa Libertadores. Největší zásluhu na triumfu má muž, který si říká Emerson Šejk, kontroverzní a šikovný útočník, vlastnící katarské občanství.

Ačkoliv jsou Corinthians pětinásobní brazilští mistři a vyhráli dokonce i klubové mistrovství světa v roce 2000, nikdy v historii se neprobojovali ani do finále Poháru osvoboditelů, který je jihoamerickou obdobou evropské Ligy mistrů. Až letos se jim to povedlo a po dvojutkání s argentinskou Bocou Juniors si užívají ovace.
 

NA VIDEO KOUSNUTÍ SE PODÍVEJTE ZDE.
 

V odvetném finále zářil třiatřicetiletý Emerson, který dal dva góly. Ale pozor, tento fotbalový cestovatel má státní příslušnost arabského Kataru a za sebou i několik skandálů.
 

Emerson v roce 1999 patřil do výběru Brazílie do 20 let, pak se ale rozhodl pro objevování světa. Při svých angažmá vystřídal japonské kluby Consadole Sapporo, Kawasaki Frontale i Urawa Red Diamonds a v roce 2005 se poprvé objevil v Kataru v klubu Al Sadd.
 

Po vynikající sezoně 2007, kdy dal 24 gólů ze 32 zápasů a stal se nejlepším střelcem tamní ligy, zkusil i štěstí v Evropě. Do kádru francouzského Stade Rennes se neprosadil. I proto znovu zamířil do Kataru, kde mu nabídli možnost reprezentovat arabskou zemi.
 

Při jednom z návratů do Asie u něj ale pracovníci letiště objevili zfalšované doklady. Incident šikovnému fotbalistovi prošel a Emerson v Asii následně získal i katarské občanství, začal si říkat Emerson Šejk. Nastoupil do šesti zápasů včetně kvalifikace mistrovství světa.
 

Jenže následně se ukázalo, proč možná chtěl falšovat svůj rodný list. Jelikož už v minulosti nastoupil za reprezentaci Brazílie, za Katar hrát nemohl.
 

V kvalifikaci MS 2008 tak hrozilo za jeho dva starty týmu Kataru odebrání tří bodů. Disciplinární komise FIFA nakonec byla k arabské zemi shovívavá, neboť neshledala vinu na pohřešku, Emersonovi ale zakázala hrát za Katar.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Brazilec se tedy rozhodl k návratu do klubového fotbalu a přes kratičké angažmá v saúdskoarabském Al Ainu se vrátil do rodné Brazílie. Loni byl jednou z ústředních postav Fluminense, po přestupu pak září v Corinthians.
 

Finále Copa Libertadores s Bocou Juniors bylo jeho představením. Nejenže dal dva góly a přispěl k vítězství 2:0 v rozhodujícím utkání, v závěru opět ukázal také něco ze své kontroverznosti. Po jednom z faulů Emerson Šejk pokousal na prstech obránce Boky Matiase Carusa...

Mediafax