Aktualizováno 17.11. 2009 23:04

Lvíčata vyhrála v Severním Irsku a blíží se baráži

Česká fotbalová reprezentace do 21 let v sobotu zvítězila v Severním Irsku 2:1. Vyhrála tak i svůj pátý zápas v kvalifikaci o postup na ME v roce 2011.

Svěřenci kouče Jakuba Dovalila mají tříbodový náskok před druhým Islandem, příští rok na přelomu srpna a září kvalifikaci dokončí domácími zápasy se San Marinem, Německem a Islandem.

Trefili se Zeman s Kozákem

Severní Irové dnes málo drželi míč a postupem času se dostávali pod velký tlak české reprezentace. Ta zlobila hlavně ze standardních situací. Po jedné z nich se ujala vedení, když ve 36. minutě hry doplachtil Zemanův nikým netečovaný centr až do sítě domácího celku.

Češi spoléhali především na rychlé výpady po křídlech a hned minutu po vstřelení vedoucí branky se dočkali podruhé. Na pravé straně se uvolnil Dočkal, poslal přesný centr na hlavu Kozáka a ten přidal další gól českých mladíků. Po změně stran se domácí mužstvo vyrovnalo českému týmu v osobních soubojích a hra se poměrně vyrovnala.

Přesto si čeští mladíci vytvořili v 69. minutě další obrovskou šanci. Zeman poslal křížnou přihrávku mezi domácí beky na nekrytého Dočkala, který ale své sólo přes půl hřiště na gólmana Carsona zakončil střelou mimo branku Severního Irska. Domácí se s přibývajícím časem tlačili dopředu a osm minut před koncem se jim povedlo snížit, když se z trestného kopu prosadil nechytatelnou střelou Norwood. Víc už ale soupeř udělat nestihnul.

Česká jednadvacítka tak letos neztratila v pěti zápasech kvalifikace ani bod a po pěti zápasech má na kontě patnáct bodů. Další tři kvalifikační utkání odehraje příští rok v srpnu a září.

Utkání 5. skupiny kvalifikace o postup na ME fotbalistů do 21 let:

Severní Irsko - Česká republika 1:2 (0:2)

Branky: 82. Norwood - 35. Zeman, 37. Kozák. Rozhodčí: Deaconu - Onita, Gheorghe (všichni Rum.). ŽK: Flynn - Mazuch.

Sestavy:

S. Irsko: Carson - Hodson (46. McQuiod), McGivern, Evans, Flynn - Cathcart, Weir (71. Casement) Norwood, Kee - Lawrie (80. Ferguson), McClean. Trenér: Beaglehole.
ČR: Vaclík - Vácha, Suchý, Mazuch, Čelůstka - Dočkal (88. Wojnar), Mareček, Hořava, Zeman (90. Kovařík) - Kozák, Rabušic (70. Vošahlík). Trenér: Dovalil.

San Marino - Německo 0:11 (0:5)