Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 1.3. 2011 19:40

Kozák z Lazia: Byl jsem na dně, teď dávám góly a chci do "repre"

Témata:

Jednadvacetiletý český útočník Libor Kozák drží svými góly Lazio Řím v popředí italské ligy a dokonce se ocitl v hledáčku reprezentačního kouče Michala Bílka.

"I pro mě samotného je to překvapení, vždyť z Lazia už jsem byl jednou nohou pryč," řekl Kozák v rozhovoru.
 

Jeden z nejtalentovanějších českých útočníků nastřílel v letošní sezoně Serie A už pět gólů, v posledních týdnech navíc pravidelně nastupuje v základní sestavě římského klubu. "Pro mě samotného je to překvapení, protože jsem už byl jednou nohou z Lazia pryč. Nyní však hraji pravidelně a padly tam i nějaké góly. Poslední zápas v Cagliari nám sice příliš nevyšel, ale i tak si to užívám," prohlásil Kozák.
 

Svou šanci chytil za pačesy
 

Kozákovi se začalo střelecky dařit v polovině ledna, kdy se trefil do sítě Sampdodie Janov a od té doby už svou šanci nepustil. "Určitě jsem potřeboval trochu štěstíčka. Když třeba nemohl hrát Rocchi, naskočil jsem já a šanci využil. Svým výkonem jsem si o šanci říkal, ale určitě bylo potřeba mít i štěstí. Všechno se to seběhlo tak, že to vyšlo," uvedl český reprezentant do 21 let.
 

Vysoký útočník přišel do Lazia v létě roku 2008, ale po pár týdnech v juniorském týmu hrající soutěž Primavera, přemýšlel o návratu do Opavy, kde vyrůstal. "Nebylo to pro mě lehké, ten první půlrok jsem se pomalu vracel. V Itálii se mnou nebyli spokojeni, psychicky jsem na tom byl špatně, protože jsem poprvé opustil rodinu a byl sám," přiznal, že na Apeninském poloostrově prožíval složitý začátek angažmá. "Stále jsem však věřil a časem se to zlomilo, je to takové buď, anebo. Já jsem se vracet zpátky nechtěl, když jsem se jednou rozhodl odejít, podřídil jsem tomu všechno," dodal.
 

Pomohl Brescii do Serie A a vše se v dobré obrátilo
 

Zlom pro českého útočníka přišel v sezoně 2009/10, ve které hostoval v druholigové Brescii a čtyřmi góly pomohl klubu k návratu do Serie A. V této sezoně sice Kozák na podzim příliš šancí nedostal, ale kdykoliv nastoupil, svým výkonem nezklamal. "Znovu bych se rozhodl stejně, byla to šance, která už v životě nemusela přijít," stojí si Kozák za svým odchodem do Itálie.
 

Jednadvacetiletý útočník v této sezoně nastřílel pět gólů a sní o tom, že další v Serii A ještě přidá. "Nechávám tomu volný průběh, ani nejde určovat si nějakou gólovou metu. Samozřejmě jsem útočník a musím střílet branky, do konce sezony bych určitě rád nějaké trefy přidal. Takových deset gólů v sezoně by bylo opravdu krásných, ale jdu zápas od zápasu a uvidíme, jak tomu bude na konci soutěže," řekl s tím, že cílem římského týmu je udržet se v první čtyřce. "Všichni v mužstvu si věříme, chceme být v Lize mistrů. To je pro nás sen a všichni o něj budeme bojovat," dodal.
 

Už se na něj byl podívat i kouč reprezentace Bílek
 

Kozáka v polovině února sledoval na vlastní oči v ligovém zápase při výhře 1:0 nad Bari i reprezentační trenér Michal Bílek. "Sám mě kontaktoval, věděl jsem o jeho návštěvě. Pozvánka do áčka by byla určitě hodně pěkná, ale všechno se musí postupně, a kdyby pozvánka nepřišla, hnát se tam nebudu. Pro mě je úspěch už to, že si mě pan Bílek všiml a ví o mně. Kdyby to nevyšlo, budu dál stejně makat," dušuje se vysoký útočník.
 

Přestože má české národní mužstvo v posledních měsících problémy se střeleckou produktivitou útočníků, v tom svou šanci Kozák nevidí. "Hráči, kteří v reprezentaci jsou, zase mají nějaké zkušenosti, to je jejich výhoda. Není to o tom, že jsem teď začal hrát a dal pár gólů. Je třeba výkony dál udržet, jedině tak si řeknu o pozvánku do áčka," uzavřel talentovaný fotbalista.

Jiří Štádler Mediafax