Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 25. 12. 2010

Kouč Slováků Weiss: Mistrovství světa jsem si moc neužil

Témata:

Kouč slovenské fotbalové reprezentace Vladimír Weiss přiznal, že si příliš neužil letošní mistrovství světa v Jihoafrické republice.

A to i přesto, že jeho tým dokráčel až do osmifinále, kde podlehl Nizozemsku. Za všechno mohl stres a nervozita spojená s účastí na významné akci.
 

Šestačtyřicetiletý kouč měl v Jihoafrické republice plnou hlavu starostí, jak připravit tým na zápasy. Navíc vše vystupňoval ještě konflikt se slovenskými novináři po prohráném zápase s celkem Paraguaye. "Mistrovství světa jsem si neužil i kvůli tomu, že jsem chyboval. Neudržel jsem nervy na uzdě, vybouchl jsem na tiskové besedě, která vlastně ani nebyla tiskovou konferencí. Byla to normální pracovní schůzka s novináři. Kdyby to ti lidé nechtěli pustit do světa, tak to neudělají. Ale stalo se, co se stalo, a média - nejvíc bulvár - z takových věcí žijí. Přišel jsem si na své," konstatoval trenér slovenské fotbalové reprezentace.
 

"Možná to ale nakonec byla i dobrá věc. Celou tíhu toho konfliktu jsem vzal na sebe a ještě víc se pak koncentroval na svou práci. Méně jsem komunikoval s okolím, takže ta negativní věc měla možná nakonec i pozitivní efekt. I tyhle věci přináší velký fotbal. Věděl jsem, že nás čeká rozhodující zápas, v němž Italům stačila remíza a my jsme museli bezpodmínečně vyhrát. A nám se to podařilo," vzpomínal Weiss.
 

Na šampionátu v JAR byl Weiss nejmladším ze všech 32 trenérů a MS přineslo ambicioznímu kouči i celou řadu nezapomenutelných zážitků. "Největší je spojený právě se zápasem s Itálií. Pro trenéra je samozřejmé, když za ty velké chvíle označí kontakty se slavnějšími a úspěšnějšími kolegy. A já nejsem výjimkou. Pro mě bylo superzážitkem setkání s trenérem Itálie Marcelem Lippim. Do smrti na to nezapomenu,“ řekl kouč.
 

Vladimír Weiss starší byl nejdřív překvapený, že Lippi po prohře 2:3 odešel z trávníku bez toho, aniž kouči Slovenska podal ruku. "Byl tak zklamaný, že okamžitě odešel ze hřiště. Poté ale čekal půl hodiny, než skončila moje tisková konference, aby mi osobně pogratuloval. Objal mne a při gratulaci zdůraznil, že jsme hráli dobře a zaslouženě jsme postoupili. Bylo to velké ocenění mé práce a mého týmu," těšilo kouče.
 

"Lippi, člověk, který vyhrál mistrovství světa i Ligu mistrů, trenérská legenda, čekal takovou dobu, až skončí má tiskovka... To jsou gesta, která dokáže udělat jen velký člověk a odborník. Naopak, Nizozemci byli arogantní už před zápasem s námi a zůstali i po něm. To jsou takové detaily, ale i tom je velikost trenérů. Například s novozélandským koučem jsme si před zápasem podali ruce a slíbili jsme si, že po něm půjdeme na pivo. A stejné to bylo i s trenérem Paraguaye,“ přidal další zajímavosti ze zákulisí MS 2010 Vladimír Weiss starší.

Mediafax