Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 29.9. 2011 10:22

Bývalý rozhodčí Henn: Penalta proti Plzni? NAPROSTÝ NESMYSL!

Robert Henn
Zdroj: Oficiální zdroj
Robert Henn
Témata:

Podle bývalého rozhodčího a experta na fotbalová pravidla Roberta Henna rozhodčí Plzeň poškodil, když proti ní odpískal penaltu za nastřelenou ruku Mariána Čišovského.

Byl to zlomový moment celého utkání. Do 53. minuty Plzeň držela proti AC Milán nerozhodný výsledek 0:0 a každou další odehranou minutou se na San Siru blížila ke kýženému bodu. Poté ale hlavní rozhodčí zadul do píšťalky a nekompromisně ukázal na penaltový puntík. Před pár vteřinami si totiž Ibrahimovič obhazoval Mariana Čišovského a míč skončil na ruce slovenského obránce. Ten se snažil mít paži u těla, ale přirozený pohyb jeho paže mu neumožnil na Ibrahimovičův obhoz z takové blízkosti reagovat. "Nysmylná penalta," zhodnotil pro tn.cz rychle verdikt bývalý rozhodčí Robert Henn.

 

"Tohle přesně byla ta ukázková ruka, která se pískat nemá"

 

Ani hlavní sudí si v daném momentu nebyl jistý, zda penaltu písknout. Signál dostal až od brankového sudího a poté nařídil desítku. Tu Ibrahimovič bezpečně proměnil a bylo po zápase. Podle bývalého rozhodčí Roberta Henna se ale penalta pískat neměla. "Výklad pravidel o ruce je zvláštní, ale já si myslím, že tohle přesně byla ta ukázková ruka, která se pískat nemá,“ řekl tn.cz Henn. "Jde o situaci, kdy má hráč ruku u těla a navíc se ještě stáčel, aby tou rukou nezahrál. Ibrahimovič nastřelil toho hráče ze dvou metrů, s tím prostě nešlo nic dělat,“ myslí si Henn.

 

Robert Henn
Zdroj: Oficiální zdroj Robert Henn

 

Ten se také ohradil proti některým názorům, že je na rozhodčím, aby si penaltu obhájil. "Alibistické fráze o tom, že rozhodčí si penaltu obhájí, jsou pro mě hrůzostrašné, protože pak si každý rozhodčí může zapískat, co bude chtít a také si to obhájí,“ rozčiluje se Henn. "Je naprostým nesmyslem, aby se taková ruka pískala. Tohle nebylo hraní rukou, které by šlo proti míči a mělo zabránit nějaké akci,“ dodává Henn, který je bývalým rozhodčím a také pravidlovým expertem stanice NOVA Sport.

 

Anketa

Byla penalta proti Plzni nařízená správně?

Hlasovalo 924 lidí.

 

Podle něj by si rozhodčí neměli vykládat pravidla po svém. "V pravidlech o hraní rukou je jasně napsáno, že ten hráč musí viditelně zahrát rukou úmyslně, například tím, že jde proti míči, nebo že roztahuje ruce, aby si zvětšil prostor a míč tak neprošel. Rozhodčí by se toho měli držet,“ říká Henn.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

"V tomto případě se tak rozhodně nestalo, ruka byla v přirozeném pohybu. To by hráči museli být bez rukou, aby k těmto situacím nedocházelo. Takže ještě jednou opakuji – ta penalta se vůbec neměla pískat, byla nesmyslná a mělo se hrát dál,“ zakončil Henn.

Petr Hrubec TN.cz