Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Aktualizováno 9.8. 2014 13:26
samá prohra

Černý týden českého fotbalu? Může na něj doplatit i trenér Vrba

Pavel Vrba
Zdroj: Isifa/MAFRA/Michal Šula
Pavel Vrba

Snad každý český fotbalový fanoušek v tomto týdnu smutnil. Taky jste si malovali, jak to může být fajn? Sparta v Lize mistrů a aspoň dva zástupci v Evropské lize... Jenže z těchto plánů sešlo, dočkáme se maximálně jediného želízka v méně prestižní evropské soutěži. Ale jak si tento krach (především Sparty a Plzně) vysvětlit? A co to znamená pro reprezentaci?

Příčin může být několik. Na svém twitteru jsem se veřejně ptal na názor. Fanoušci většinou vidí problém v nedostatečné konkurenci na domácí scéně, v trenérovi (systému hry), ve věku a rychosti klíčových hráčů nebo - a to je zajímavé - v protekci sudích, která pomáhá v lize, ale v Evropě chybí.


Naivní bezstarostnost českého fotbalu
Zdroj: Isifa / MAFRA / Ladislav Němec Naivní bezstarostnost českého fotbalu

 

Samozřejmě, že trenéři nesou velkou odpovědnost za tento neúspěch. Lavičku uznávám, Uhrina nikoliv, ale otázkou případné výměny trenéra se budou muset zabývat na Letné i ve Štruncových sadech. Lavička na evropské scéně vyhořel už loni. Jenže kdo místo něj? Je v českém rybníčku někdo, kdo by dokázal víc?


Problém bude spíš v hráčích. Situací současné Plzně se detailněji ve svém blogu zabýval kolega T. Radotínský. I kvalita hráčského kádru Sparty je dostačující na Synot ligu, ale to je podle všeho strop jejich výkonnosti.


BLOG TOMÁŠE RADOTÍNSKÉHO


A to odkrývá další potíž. Trenér reprezentace Vrba několikrát avizoval, že chce sázet především na hráče z naší ligy. Jenže to vypadá, že to nestačí. Ukázaly to přípravné zápasy národního týmu a teď i nepovedená pohárová předkola českých klubů. Z Vrby spasitele může být dost rychle muž na odstřel.
 

Český fanoušek se musí připravit na to, že v dohledné době ho nečekají žádné žně. Nezbývá nic jiného, než se kochat zahraničními soutěžemi, brát inspiraci, učit se. Fotbal v naší zemi je na začátku dlouhé a trnité cesty za dalšími úspěchy...

Michal Hrdlička TN.cz