Vaše náměty

redakcesport
@nova.cz

Publikováno 7. 9. 2012

BLOG: Start kvalifikace se blíží. Česko hledá útočníka

Čeští fotbalisté děkují po utkání s Portugalskem fanouškům.
Zdroj: Getty Images

Už v sobotu v Kodani odstartuje český tým boje o postup na mistrovství světa 2014 v Brazílii. Michal Bílek se musí vypořádat s absencí celé řady zraněných hráčů. Chybět bude i Milan Baroš, který už reprezentační kariéru ukončil. Kdo ho nahradí? A je Bílkova nominace na úvodní kvalifikační cyklus správná?

Milan Baroš byl dlouho terčem kritiků, až nakonec po evropském šampionátu ohlásil konec v dresu národního týmu. Pro Michala Bílka to byla špatná zpráva, protože neustále tvrdil, že Baroš je svými kvalitami daleko před ostatními českými forvardy. Teď se možná ukáže, že měl pravdu.
 

Potenciálních nástupců je několik, ale dva talentovaní útočníci jsou bohužel kvůli zranění mimo hru. Necid i Chramosta by s největší pravděpodobností pozvánku do reprezentace obdrželi, obvzlášť prvně jmenovaný by pak měl velkou možnost stát se útočníkem číslo jedna.
 

S aktuální nominací ovšem nemohu souhlasit. Davidu Lafatovi to v lize sice pořád střílí, ale pro současnou reprezentaci se jednoduše nehodí. Absolutně nezapadá do Bílkova systému a v národním týmu je pouhým stínem muže, který si v Jablonci vydobil pověst hráče s výjimečným čichem na góly. Václav Kadlec si nominaci vysloužil zřejmě jen díky dvojzápasu s Feyenoordem, ve kterém vstřelil dva góly ze hry a jeden z penalty. V lize totiž skóroval jen proti slabým Českým Budějovicím a Slovácku, dvanáct hráčů má na svém kontě více branek než on! Kdyby alespoň zářil ve hře, tak nic nenamítám...

 

Václav Kadlec
Zdroj: Mediafax Václav Kadlec

 

Přiznám se, že Matěje Vydru jsem v celém zápase v druholigovém anglickém Watfordu hrát neviděl. Forma z úvodu sezony, kdy ve čtyřech zápasech zaznamenal tři góly, je slušná. Ve Watfordu si z toho však dělají legraci. Prý nechápou, jak je možné, že po pár vydařencýh startech už jr povolán do národního týmu. Já taky ne. Vždyť většinu minulé sezony strávil Vydra na marodce a na jaře se jen rozehrával za rezervu Udinese.
 

V nominaci mi schází například útočník Lazia Libor Kozák. Nebude náhoda, že v Římě kroutí už třetí sezonu. V předchozích dvou nastoupil vždy minimálně k dvaceti zápasům. A pokud je pro Michala Bílka hlavním kritériem aktuální forma, tak jsme také na správné adrese. V odvetě čtvrtého předkola Evropské ligy se blýskl dvěma trefami! Jeho 193 cm je další velkou výhodou, vždyť takovéhle typy útočníků jsou nedostatkovým zbožím.
 

Kdo už by konečně měl otevřít obálku s pozvánkou do reprezentace je bezesporu Bořek Dočkal. V této sezoně dal v dresu Rosenborgu Trondheim už jedenáct gólů a má skvělou fazónu. Byl kapitánem české „21“ a při neúčasti několika ofenzivních hráčů zaslouží nominaci do áčka. Jenže místo toho, aby zítra bojoval v dobře známém prostředí o důležité body, vyrazí zřejmě s rybářským prutem v ruce lovit pstruhy k jezeru. A to je škoda...

Michal Hrdlička