Aktualizováno 1.10. 2010 20:55

SENZACE: Češky jsou v semifinále MS, porazily mistryně světa

Obrovské favoritky z Austrálie se musely sklonit před umem českých hráček, které je porazily 79:68 a jsou mezi nejlepšími čtyřmi týmy světa. V semifinále vyzvou Bělorusko.

Snad nikdo kromě jich samých a trenéra jim nevěřil. Přesto to české hráčky a porazily úřadující mistryně světa z Austrálie. Domácí šampionát tak získal obrovský náboj. Nejen Bělorusky v pátek šokovaly basketbalový svět, i česká reprezentace ukázala, že se s ní musí na světové scéně počítat.

Zápas o semifinále jsme sledovali v on-line reportáži.

Češky vedly prakticky celý zápas a svůj tlak vystupňovaly v poslední čtvrtině, kde zkušenější soupeřky zcela přejely a rozhodly o největším úspěchu ženského basketbalu v novodobé české historii, který mohou ještě vylepšit v sobotu, kdy se utkají s Běloruskami o finále. V Karlových Varech opět zářily tradiční opory národního týmu, střelkyně Horáková a Vítečková.

Češky vlétly na soupeře jako tajfun

Domácí reprezentantky zahájily duel s obhájkyněmi titulu statečně a velkou část úvodní čtvrtiny si udržovaly těsné vedení. Role vůdkyně jako tradičně patřila kapitánce Haně Horákové, která se prosazovala rychlými úniky pod koš i přesnými tříbodovými pokusy. Australanky držela na dostřel soupeřek především vysoká Cambageová.

Češky se prosazovaly i ve druhé čtvrtině a to převážne po hbitých kombinacích pod košem a skvěle ubránily jednu z hvězd světového basketbalu Jacksonovou. Samy ovšem také příliš bodově neodskočily, a poločas tak skončil těsným rozdílem 35:32.

Skvělá Horáková režírovala výhru

I v druhé půli zavelela k útoku Horáková a domácí basketbalistky si najednou vytvořily až desetibodový náskok. Nejtvrdší bitva se vedla hlavně před oběma koši, kde si klestila cestu střelkyně Cambageová a donutila české pivotky k množství osobních chyb, kvůli nimž musela klíčové chvíle vynechat například Ivana Večeřová. I s touto potíží ale Češky pokračovaly ve střeleckém představení, které v těchto chvílích dirigovala Vítečková. Až v závěru třetího dějství se Australanky dotáhly zpět, i zásluhou probuzené Jacksonové snížily na 52:51.

Heroický výkon podtrhla v závěrečné čtvrtině Horáková. Trojkou z dlouhé vzdálenosti získala pro svůj celek sedmibodový náskok, který posléze zvýšila na desetibodový další hrdinka domácích Vítečková. Australanky narážely pouze do připravené obrany soupeřek a vůbec nepřipomínaly suverénky ze základní skupiny či předchozích velkých akcí. Veselá z trestných hodů upravila dokonce už na dvanáctibodový rozdíl.

Austrálie ale pomalu začala ukrajovat z náskoku a Češky o něco znervózněly. Jistotu jim vrátil až pokus famózní Vítečkové, která přidala na 72:63. V následném protiútoku opět zabojovala Machová, minutu a půl před koncem získala důležitý míč a dala spoluhráčkám definitivní jistotu. Závěr si domácí reprezentantky již pohlídaly a v euforii zvítězily 79:68.

V sobotním boji o finále se utkají s dalším překvapivým postupujícím Běloruskem, které vyřadilo ze hry Rusko.

Mistrovství světa v basketbale žen v Karlových Varech, čtvrtfinále:

Austrálie - Česko 68:79 (18:15, 32:35, 51:52)
Body: Cambageová 22, Jacksonová 13, Harrowerová 8, Grimaová 7, Taylorová 6, O'Heaová 5, Bevilaquaová 3, Phillipsová a Snellová po 2 - Vítečková 27, Horáková 21, Veselá 12, Večeřová a Kulichová po 6, Elhotová 3, Burgrová a Ferančíková po 2. Rozhodčí: Bulto (Šp.), Townsendová (Kan.), Vazquez (Port.). Trestné hody: 28/24 - 21/15. Fauly: 19:20. Trojky: 4:10. Doskoky: 49:42. Diváci: 5189.