Aktualizováno 2.10. 2010 22:55

MS: České basketbalistky jsou ve finále, porazily Bělorusko

Obrovské drama s prodloužením a nakonec šťastným koncem pro české barvy dnes viděly Karlovy Vary. Češky porazily Bělorusko 81:77 a zahrají si o zlaté medaile s týmem USA.

Česko je na nohou. Domácí reprezentantky potvrdily senzační výhru nad úřadujícími mistryněmi světa z Austrálie triumfem nad Běloruskem v semifinále světového šampionátu. Češky těsně před koncem vedly 68:65, jenže jejich soupeřky dokázaly v neskutečně dramatickém závěru vyrovnat a poslat zápas do prodloužení.

Zápas Česko - Bělorusko jsme sledovali v on-line reportáži.

V tom už ale české hráčky diktovaly tempo hry a nakonec díky přesné střelbě a týmovějšímu pojetí vyhrály 81:77. Češky tak vybojovaly největší úspěch v historii samostatného českého basketbalu. Ve finále se Češky střetnou v Karlových Varech s týmem USA, který ve druhém semifinále porazil Španělsko vysoko 106:70. Zápas začne ve 20:00. O třetí místo se utkají Španělsko a Bělorusko.

Špatný začátek, skvělý konec

Český tým začal zápas trochu bázlivě a nervózně. V úvodu nevyrukoval s tak těsnou a důraznou obranou jako proti Austrálii, ve hře navíc chyběl pohyb. Soupeř se prezentoval kvalitní hrou ve vymezeném území a zkraje si vypracoval až osmibodový náskok. K obratu zavelela trojkou tahounka národního mužstva Hana Horáková. Ferančíková pak v závěru první čtvrtiny dalším úspěšným tříbodovým pokusem dostala Česko poprvé v utkání do vedení.

Svěřenkyně Lubora Blažka se poté rozstřílely a po trojce Vítečkové svítil na ukazateli stav 32:27. Jenže houževnatý protivník mocně dotahoval a skóre ještě do poločasu otočil. Po přesné střele Trafimavové odcházely do šaten přece jen s lepší náladou Bělorusky, po dvou třetinách vedly 34:32.

Češky ale nesmírně bojovaly a hnány výborným karlovarským publikem si po přestávce vytvořily až sedmibodový náskok. Bělorusky, které hrály výborně pod košem, se v závěrečné části snažily o zvrat. V momentě, kdy se ovšem přiblížily Češkám na rozdíl jediného bodu, přispěchala s tříbodovou střelou Eva Vítečková.

Vítečková opět excelovala

Národní celek si udržoval mírný náskok, přesto čtyři minuty před koncem normální hrací doby domácím příznivcům zatrnulo, Kressová srovnala na 61:61 a začínalo se opět od nuly. Obrovské drama vrcholilo. Vítečková dvěma úspěšnými trestnými hody zařídila třináct sekund před koncem tříbodový náskok, Trafimavová však necelých pět vteřin před závěrečnou sirénou zařídila Běloruskám prodloužení.

Skóre bylo dlouho na vážkách. Minutu a deset sekund před vypršením prvního nastavení za stavu 74:73 se ale odhodlala k tříbodovému pokusu Vítečková a chladnokrevně rozvlnila koš. Bělorusky ještě snížily, jenže neomylná Vítečková z trestných hodů stvrdila postup.

Finále bude nesmírně těžké

Američanky ve druhém semifinálovém duelu se Španělskem byly stejně suverénní jako při předchozích sedmi zápasech na MS, v nichž jasně dominovaly. Úřadující olympijské vítězky evropského soupeře drtily od prvních minut, Španělky, které znavilo dramatické páteční čtvrtfinále a prodloužení utkání s Francií, vůbec nedokázaly náporu čelit.

Výběr USA se s českým týmem utkal těsně před mistrovství světa, v generálce na turnaj uspěl a vyhrál o 17 bodů. "Zápasy s nimi jsou strašně těžké. Ony jsou fyzicky někde úplně jinde než jiné týmy na mistrovství," uvedla česká křídelní hráčka Eva Vítečková.

MS basketbalistek 2010, semifinále:

Česko - Bělorusko 81:77 (16:15, 32:34, 54:49).
Body: Vítečková 21, Veselá 15, Horáková 14, Burgrová 10, Večeřová 8, Elhotová a Kulichová po 5, Ferančíková 3 - Veramejenková 24, Leučanková 17, Troinaová 11, Durejkaová 8, Marčanková, Trafimavová a Kressová po 5, Anufryjenková 2. Rozhodčí: Maestre (Fr.), Mayberry (Aust.), Townsendová (Kan.). Trestné hody: 31/21 - 15/13.Fauly: 19:25. Trojky: 6:6. Doskoky: 36:36. Diváci: 5407.

USA - Španělsko 106:70 (29:16, 29:18, 29:19, 19:17)
Nejvíce bodů: Catchingsová 14, Fowlesová 13, Taurasiová 11 - Fernándezová 16, Martínezová 12, Torrensová 7.